Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
02.01.2009 | Peter Laigaard

Lotte er rimelig tryg ved ham, og han kører da også glimrende


Krabi, Thailand: På banegården starter toget med at være en time forsinket. Det bliver altså endnu sværere at finde en løsning fra Surat Trani til Krabi ved 17.30-tiden når vi kommer frem.

Nå, det løser sig nok. Surat Thrani viser sig ikke at være særlig spændende. Vi kan næsten ikke opdrive en restaurant. Vi finder et gadekøkken, hvor vi får en lækkert måltid til meget små penge.

Vi snakker lidt med tjeneren, og da vi spørger om busser til Krabi, tilbyder han, at han da sagtens kan forlade sit arbejde i den familieejede restaurant og køre os.

Ca. 300 danske kroner for de de små 200 km, ca. to timer væk. Vi slår til. Lotte er rimelig tryg ved ham, og han kører da også glimrende. Belært af erfaringer får vi aftalt en klausul, når vi kommer til Krabi.

Chaufføren skal køre os rundt, til vi finder et sted, vi kan leve med – en klausul vi bliver utrolig glade for skal det vise sig. Først kommer vi til Krabi by – men det er jo ikke her vi vil være – men ca. 25 km væk ved Ao Lang stranden.

Her oplever vi, at vi er inde på 7-9 hoteller - alle full booked. Det her er højsæson i Thailand. På et hotel kender en af dem fra receptionen et nybygget sted og for at tjene noget kommission tager hun med os.

Det viser sig at være et helt nybygget sted med en stor pool 5 minutters gang fra stranden. Vi betaler til hende, der tog med os, og hun betaler så det nye sted – fratrukket sin egen kommission, som er ca. 25 % hernede.

Vi kan vel egentlig være ligeglade. Nu kender vi oven i købet den lave agentpris, som mange hoteller har hernede. Det må blive en fordel i morgen, når vi selv skal forhandle.


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til dette indlæg

Læst: 36 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Ingen stemmer endnu
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Peter Laigaard

Stilling:
Lektor v/Frederikshavn Handelsskole/ i såvel Jura som International økonomi. Ekstern konsulent og underviser i Organisation og Ledelse, Garuda-certifikat certificeret, Kursuscentret, Frederikshavn.

Adresse: Højvangen 16, Frederikshavn.

Fødselsdag: 25011965

Telefon: 98438779/30708779

Mail: pp(at)fhavnhs.dk 

Uddannelse: Cand.merc.jur

Erhvervserfaring:
Personaleadm, Norsk Shell. (Norge), Direktionsassistent, Viborg Gruppen, Adjunkt Aalborg Handelsskole, Sportschef Frederikshavn Fox/Ikast Bording EH

Politisk erfaring:
Medlem af bestyrelsen Venstre, Frederikshavn, Byrådskandidat 2009 Venstre

Tillidserhverv:
Formand for Idrætssamvirket i Frederikshavn Kommune, ungdomsudvalget FFI Håndbold.

Tidligere tillidshverv:
Tillidsmand, DJØF gruppen, Formand/medlem af bestyrelsen i FFI Håndbold, Medlem af bestyrelsen i Frederikshavn Ungdoms Fællesråd, Medlem af divisionsforeningen i Håndbold, Formand for DHF kontraktsudvalg.

Fritidsinteresser:
Håndbold, Golf.

 

Flere nyheder





Indlæser nyheder