Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
30.12.2008 | Peter Laigaard

Vores børn har opført sig helt fantastisk på turen


Bangkok og Hua Hin, Thailand: Jeg får megen ros af familien, da jeg foreslår, vi efterlader noget bagage i Bangkok. De skulle lytte lidt mere til mig. Emma kalder mig tit tøffelhelt, når jeg overlader andre beslutninger til Lotte.

Børnene ved godt, at jeg nok er hurtigere til at give efter end Lotte. Børn kan være meget udspekulerede! Vores børn har opført sig helt fantastisk på turen indtil nu, og det har allerede nu været en oplevelse for livet at rejse så lang tid sammen med dem.

Mads Sørensen, der nu er direktør i et firma ved navn Epoka herude, har lovet at hente vores bagage, og da vi skal besøge ham, lige inden vi skal hjem, kan vi slippe for at slæbe 20-25 kg med os. Vi skal nok nå det sidste shopping i Bangkok - så vi rammer de 80 kg.

Jeg frygter rent økonomisk, at mine svigerforældre tager noget bagage med hjem for os – så skal vi jo bare shoppe endnu mere! Uhyggelige perspektiver.

I Tour de France snakker man om en transport-etape, når rytterne har en lang tur uden muligheder for at rykke noget egentlig ved klassementet.

Vi havde også en transport-etape i dag. Vi flottede os med en privatchauffør til Hua Hin – det kostede lidt ekstra at blive kørt herned – men vi slap for at køre ind på banegård mv. .– og vi var alle klar til IKKE at være i en storby igen lige nu.

Hua Hin er den kongelige ferieby, og det viser bestemt ikke at være nemt at finde hotelværelse – men det lykkes til sidst.

Jeg var ikke helt tilfreds med, at Kristian og jeg endte på stranden ved aftenstid, og Lotte og Emma var så lang tid om at finde et hotel – men på den anden side – jeg var jo ikke bedre selv, da jeg fik chancen.

Lotte og jeg skiftes til at gå rundt, mens den anden bliver sammen med ungerne og bagagen.


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til dette indlæg

Læst: 221 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 2 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Peter Laigaard

Stilling:
Lektor v/Frederikshavn Handelsskole/ i såvel Jura som International økonomi. Ekstern konsulent og underviser i Organisation og Ledelse, Garuda-certifikat certificeret, Kursuscentret, Frederikshavn.

Adresse: Højvangen 16, Frederikshavn.

Fødselsdag: 25011965

Telefon: 98438779/30708779

Mail: pp(at)fhavnhs.dk 

Uddannelse: Cand.merc.jur

Erhvervserfaring:
Personaleadm, Norsk Shell. (Norge), Direktionsassistent, Viborg Gruppen, Adjunkt Aalborg Handelsskole, Sportschef Frederikshavn Fox/Ikast Bording EH

Politisk erfaring:
Medlem af bestyrelsen Venstre, Frederikshavn, Byrådskandidat 2009 Venstre

Tillidserhverv:
Formand for Idrætssamvirket i Frederikshavn Kommune, ungdomsudvalget FFI Håndbold.

Tidligere tillidshverv:
Tillidsmand, DJØF gruppen, Formand/medlem af bestyrelsen i FFI Håndbold, Medlem af bestyrelsen i Frederikshavn Ungdoms Fællesråd, Medlem af divisionsforeningen i Håndbold, Formand for DHF kontraktsudvalg.

Fritidsinteresser:
Håndbold, Golf.

 

Flere nyheder





Indlæser nyheder