23.11.2009 | Af: Ane Johansen
Open By Christmas større end nogensinde i Fr.havn
Torsdag er der Open By Christmas i Frederikshavn. Julebelysningen bliver tændt, og butikkerne i midtbyen har åbent til kl. 22.00. Foto: Knud Erik Pedersen |
Julen i Frederikshavn begynder for alvor torsdag 26. november, hvor der er Open By Christmas. Arrangementet bliver i år større end nogensinde, og hele byen vil vrimle med liv. Butikkerne i Frederikshavn har julegavetilbud, og i midtbyen holder de fleste åbent til klokken 22.
Traditionen tro vil det store juletræ fra Larvik, Frederikshavns venskabsby, blive tændt. I den forbindelse holder bl.a. Ragnar Jensen, Larviks repræsentant, en tale til frederikshavnerne. Julemanden bliver derefter hejst op med kranen, og fra toppen af træet tænder han lysene.
Byens største juletræ er i år placeret på Fisketorvet - ved siden af Tordenskiolds statue - fordi Rådhuspladsen stadig en byggeplads. Når træet er tændt, er julen for alvor begyndt i Frederikshavn. Der vil være hygge, nisser og musik i hele gågaden, og julestemningen vil være overalt i byen.
Der er mange nye tiltag i år, blandt dem er der en gruppe unge, som vil lave en studentercafe i gågaden. De vil vise det kommende byråd, hvad unge kan bruge sådan en cafe til og hvor flittigt den vil blive brugt. Studentercafeen vil være åben torsdag og fredag i denne uge.
I forbindelse med det nu afsluttede kommunalvalg vil der i gågaden være et træ, hvor man kan hænge julekugler med ønsker til det nye byråd op. Træet vil senere blive stillet op i byårdssalen, og politikerne vil derfra kunne læse vælgernes ønsker.
|
|
| Læst: |
877 gang(e)
|
| Bedøm: |

Afgiver din stemme
Rating: 4.5 af 5 fra 8 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
|
|
|
|
|
|
<- Tilbage
|
|
|