Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
25.05.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Daisy Nielsen nr. 2 i stor international turnering

Golfsæsonen er lige begyndt, men Daisy Nielsen har allerede sikret sig fire topresultater i Sverige, Danmark, Frankrig og Spanien.

14-årige Daisy Nielsen, Frederikshavn Golf Klub, fortsætter med at imponere. Søndag sluttede hun på en flot andenplads i en stærkt besat international turnering i Göteborg.

Daisy Nielsen gik i 74, 77, 71 og 76 slag. Skandia Junior Open blev afviklet i Albatross Golf Klub, hvor banens par (idealscore) er 72 slag.

Turneringen blev vundet af Charlotte Kring Lorentzen, Smørum. På tredjepaldsen fulgte Sophia Popov, Tyskland. Fjerdepladsen blev delt af to spillere fra Frankrig og Finland.

Med andre ord var der - meget usædvanligt - ingen svenskere i Top 5.

Selv om golfsæsonen kun lige er begyndt, kan Daisy Nielsen allerede se tilbage på en tredjeplads i Spanien, kvartfinale ved French Open og andenplads i første afdeling af Royal Tour i Danmark.


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Hans Z. Boesen, Frederikshavn 25-05-09 19:35:
Godt gået Daisy...!!! Fulgte dig på livescoring hele turneringen.
Såvel Frederikshavn Golf Klub som hele byen er stolte af dig. Et stort TILLYKKE...!!!
Mange golfhilsner sender Hans Z. Boesen

Informationer til denne nyhed

Læst: 520 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 3.0 af 5 fra 4 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
04-12 - Legat til Fr.havns "Wozniacki" og l...
29-06 - Dansk mester hyldet i Frederikshavn...
03-05 - Fantomrunde af Daisy Nielsen og flo...
25-04 - Golftalenter blogger på Kanal Frede...
12-04 - Daisy Nielsen i rollen som favoritd...
29-03 - Flot tredjeplads til Daisy Nielsen ...
22-03 - Golfspiller hædret med pris på 20.0...
<- Tilbage

Hvem er Nordjyske Bank

Nordjyske Bank er vendelboernes bank.

Nordjyske Bank er lokal, fri og uafhængig. Med godt 19.000 nordjyder som medejere er vi en folkeejet bank. Vi prioriterer en bred spredning i ejerkredsen og er derfor tilfredse med, at vi ingen storaktionærer har.

 

Flere nyheder





Indlæser nyheder