Gå til hoved-indhold
07. december 2011 - kl. 20.12

12 unge ishockeyspillere udtaget til tre landshold

  • 1 af 3
    FOTO: Jørgen Villadsen
  • 2 af 3
    FOTO: EfB Ishockey
  • 3 af 3
    Rasmus Bjerrum er blevet udtaget til U20-landsholdet og går dermed glip af flere af White Hawks' kampe i AL-Bankligaen.
Af: Jørgen Villadsen og Kanal Frederikshavn

12 ishockeyspillere fra Frederikshavn er blevet udtaget til henholdvis U20-, U18- og U16-landsholdet.

 

 


 

U20-landsholdet deltager i jule- og nytårsdagene ved A-VM, som afvikles i Calgary og Edmonton i Canada. Landstræner Todd Bjorkstrand har udtaget følgende frederikshavnere:

Anders Thode, back
Mark Müller, back
Thomas Søndergaard, forward
Rasmus Bjerrum, forward

Danmark påbegynder træningslejren på University of Alberta 13. december, og når VM-turneringen begynder, transmitterer Eurosport 2 en enkelt af Danmarks kampe. 30. december kl. 22.30 sendes opgøret mellem Danmark og Canada, så der bliver altså mulighed for at overvære de rød-hvides kamp mod stormagten - dog sendes kampen forskudt, oplyser www.albankligaen.dk.

Der spilles fire træningskampe, inden det går løs ved VM. To kampe mod University of Alberta og en kamp mod henholdsvis Letland og Sverige. 

U18-landsholdet skal spille to kampe i Herning mod Frankrig og et hold fra den russiske juniorliga. Her har FIK/White Hawks følgende spillere med:

Mathias Hansen, målmand
Jesper Pallesen, back
Christian Chapman, forward
Lasse Overgaard, forward

Endelig har FIK også fået udtaget fire spillere til U16- landsholdet, som i den kommende uge deltager i Nordic Cup på Åland i Finland. Det er de to forwards Nicolai Sørensen og Gorm Nyberg Topholt samt backerne Alexander Rønnest og Jeppe Vinther.

De fire drenge er alle meget seriøse og ambitiøse spillere, som deltager i istræning fem til otte gange om ugen, udover fysisk træning og kampe.

Alexander Rønnest startede først med at spille ishockey for tre år siden gennem et af dansk ishockeys projekter, Løve Ishockeyskole. De tre andre har spillet sammen, siden de var 6-7 år.

Der venter alle drengene nogle store oplevelser, og for Jeppe Vinther er især kampen mod Sverige nok den største, idet han kommer til at spille mod seks holdkammerater fra sin deltagelse på Sweden Selected Team.

Klik ind på www.fik.dk, hvis du har lyst til at spille ishockey.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...