14-årig FIK'er på udvalgt svensk hold i Moskva
14-årige Jeppe Vinther, som spiller på Frederikshavn Ishockey Klubs U17-hold, er i øjeblikket inde i en periode med nogle helt utrolige oplevelser.
I påsken deltog han i Tretiak Cup i Moskva med Selected Team Sweden - et hold bestående af udvalgte spillere fra Sverige under ledelse af Magnus Ramstrøm, som tidligere har fungeret som træner på FIK’s sommerhockeyskole. Det var en meget speciel og lærerig tur for Jeppe, både sportsligt og menneskeligt, da han skulle rejse helt alene af sted med et hold, hvor han ikke kendte nogen i forvejen og som talte et andet sprog - og så til Rusland.
Tretiak Cup var supportet af den tidligere russiske målmandslegende Vladislav Tretiak. I turneringen deltog 14 hold fra hele verden, bl.a. de fem bedste hold fra Rusland, deriblandt CSKA Moskva, som også vandt turnering. Sweden Selected Team blev nr. tre efter et knebent 2-3 nederlag til netop CSKA og senere en sejr over Chech Selects.
I uge 30 er Jeppe inviteret til at deltage i Sweden Select Camp i Nyköping sammen med en del af de drenge, han var sammen med i Moskva. Derudover skal han sammen med seks andre fra FIK’s U17 til Leksand på hockeyskole i uge 29.
Allerede i uge 27 skal Jeppe til Finland, hvor han er blevet udtaget af Dansk Ishockey Union til at repræsentere Danmark på IIHF’s årlige development camp med deltagelse af udvalgte spillere fra hele verden. På denne tur får han følgeskab af to spillere fra Vojens samt én fra Rødovre. FIK har tidligere været repræsenteret på denne camp ved Kennie Christensen og Jesper Pallesen.
Så godt nok er der sommerferietid, men ikke for en ung hockeyspiller med ambitioner.





































