Gå til hoved-indhold
07. februar 2010 - kl. 19.02

16-årige Mikkel Højbjerg matchvinder i Gigantium

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Høgene jublede efter 1-0 sejren ude over AaB.
Af: Kanal Frederikshavn

Frederikshavn White Hawks erobrede søndag eftermiddag sæsonens dejligste og flotteste sejr. 1-0 til cheftræner Henrik Christiansens tropper stod der på måltavlen efter 60 minutters spil i Gigantium Isarena.

- Det er dejligt at vinde på udebane, så vi kan lukke munden på de kloge hoveder, der mener, at vi ikke kan vinde på fremmed is, udtaler White Hawks' kaptajn, Mike Grey, efter 1-0 sejren i det målfattige lokalopgør mod AaB.

16-årige Mikkel Højbjerg blev matchvinder for White Hawks. Han scorede kampens eneste mål - efter godt ni minutters spil. Den store helt hos gæsterne var dog målmand Frederik Andersen, som for femte gang siden klubskiftet fra Herning til Frederikshavn holdt målet rent i AL-Bank Ligaen.

- Der er slet ingen tvivl om, at Frederik var vores frontfigur i dag. Det er bare skønt at vinde, jubler Mike Grey.

AaB vandt skudstatistikken med 28-18, men de 2.080 tilskuere kunne alligevel konstatere, at alle tre point forsvandt ind i bussen med kurs mod Frederikshavn. Det var blot fjerde gang i denne sæson, at White Hawks vandt på udebane, og det var første gang, at høgene hentede en sejr ude over et af de to tophold.

Med sejren forsvarede White Hawks sin flotte tredjeplads i AL-Bank Ligaen. Se stillingen her.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...