18-årige Andreas Glad helt i floorball-lokalopgør
Sent onsdag aften vandt KRIF FC Millionaires med 9-4 ude over FC Outlaws. Især den 18-årige angrebskomet Andreas Glad viste sig frem på den store scene. Med tre mål og to assist var han manden, der på de afgørende tidspunkter fik sat FC Outlaws' unge mandskab skakmat.
FC Outlaws spillede de to første perioder en flot kamp. Det lykkedes dem at holde et højt tempo, bryde rytmen hos udeholdet og få sendt en masse skud afsted mod Kasper "Moon" Østergaard i Millionaires-målet. Østergaard viste især i tredje periode sin klasse mod sine gamle holdkammerater.
I tredje periode trak Millionaires fra i de afgørende situationer. Med en 4-0 sejr i sidste periode, fik oprykkerne sat streg under deres opadgående formkurve.
- Vi holder hovedet koldt, da Outlaws begynder at lave små unoder i tredje periode, og det afgør reelt kampen. Men de skal have stor ros for deres to første periode mod os. Desværre for dem så havde vi Andreas Glad med i dag. Det er et levende mirakel, at den danske U-19 landstræner ikke kan bruge Andreas Glad i sin landsholdstrup, mener Millionaires cheftræner, Thomas Lodberg.
Lørdag kl. 15.00 spiller Millionaires på hjemmebane i Ravnshøj-Hallen, hvor Esbjerg kommer på besøg.
FC Outlaws - KRIF FC Millionaires: 4-9 (2-2, 2-3, 0-4)
02.27 0-1 Martin Dahlgren ass. Mads Bastian Johansen
03.35 1-1 Alex Jensen
08.43 1-2 Andreas Glad ass. Mathias Lundhus
14.24 2-2 Lasse Haagensen ass. Anders Haagensen
21.34 2-3 Andreas Glad ass. Mathias Lundhus
23.52 3-3 Lukasz Adamscak ass. Alex Jensen
26.46 4-3 Sune Reinert ass. Ronny Knoph
31.15 4-4 Mathias Lundhus ass. Andreas Glad
39.02 4-5 Mathias Lundhus ass. Andreas Glad
48.15 4-6 Andreas Glad ass. Mads Bastian Johansen
50.34 4-7 Martin Dahlgren ass. Filip Nordström (PP)
51.54 4-8 Kim Olesen ass. Martin Dahlgren (PP)
53.49 4-9 Filip Nordström ass. Dennis Hansen (PP)





































