Gå til hoved-indhold
01. april 2009 - kl. 09.04

250.035 kr. i underskud i Frederikshavn Golf Klub

  • 1 af 2
    {20774050}KF
  • 2 af 2
    Frederikshavn Golf Klub havde 988 medlemmer ved udgangen af 2008. Det er en stigning på 27 i forhold til året før. I 2009 er målet en nettotilgang på 50 medlemmer.
Af: Kanal Frederikshavn

Frederikshavn Golf Klub kom ud af 2008 med et underskud på 250.035 kr. Resultatet er 510.000 kr. dårligere end budgetteret.

159 medlemmer deltog tirsdag aften i golfklubbens ordinære generalforsamling i Arena Nord. De blev præsenteret for et regnskab, hvoraf det fremgik, at især antallet af gæstespillere svigtede i 2008.

Klubben budgetterede med 7.000 gæster, men der kom kun 6.000. Dermed manglede der 250.000 kroner i forhold til budgettet. Nedgangen har ramt de fleste golfklubber, især i Nordjylland, og den forventes at fortsætte i år på grund af finanskrisen og den stærke danske krone i forhold til den norske og svenske krone.

- Vi budgetterer kun med 5.000 gæster i år, oplyste formand Peter Knudsen, der - som annonceret for et halvt år siden - stoppede som formand på generalforsamlingen.

Bodil Vestergaard ønskede ikke genvalg. Fem medlemmer deltog i en afstemning om tre pladser i bestyrelsen. Brian Grusgaard blev genvalgt, og derudover var der nyvalg til Anders Nielsen og Rasmus Andersen.

Johan Brun blev kåret som Goofer of The Year for hans utrættelige indsats på regel- og etiketteområdet.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...