Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
14.06.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

280.000 kroner på vej til VEB, Outlaws og Bulldogs

FC Outlaws kan igen i den kommende se frem til en sponsoraftale på 40.000 kr. med Frederikshavn Kommune.

Frederikshavn Kommunes sponsoraftaler med områdets eliteidrætsklubber ser ud til at bestå, selv om borgmester Lars Møller og co. ved deres tiltrædelse "truede" med kigge nærmere på denne post.

 

Økonomiudvalget behandler på sit møde onsdag tre ansøgninger fra Vendsyssel Elite Badminton, Frederikshavn Bulldogs og FC Outlaws.

Indstillingen til politikerne er at give det samme besløb som i 2010. Det vil sige, at VEB får 200.000 kr., mens de to floorballklubber hver kan se frem til 40.000 kr.

Der er i 2011 afsat 856.090 kr. til sponsoraftaler.

På onsdagens møde skal politikerne tage stilling til to andre ansøgninger. Skagen Helse søger om tilskud på 25.000 kr. til afholdelse af Skagen Maraton lørdag 8. oktober 2011. Og gruppen, som står bag tatoveringsmessen Nordic Ink Festival i november i Arena Nord, søger om en underskudsgaranti på op til 50.000 kr.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 585 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 1 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder