Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
09.03.2011 | Af: Kanal Frederikshavn

350 frivillige hjælper til ved bankmøder i arenaen

Der er stor travlhed i Arena Nord i disse dage. Godt 3.000 mennesker er samlet til møder og spisning.

Omkring 350 frivillige hjælpere fra foreningslivet er tirsdag og onsdag i denne i uge med til afviklingen af årets bankmøder i Arena Nord.


 

I går deltog 1.800 aktionærer i Nordjyske Banks generalforsamling, som blev serviceret af Arenaens dygtige personale og de mange frivillige, og i dag er det så Spar Nord, som holder aktionærmøde med deltagese af 1.200 aktionærer.

Der er taler om to fantastiske opgaver, som virkelig sætter alt i brug i Arena Nord: Opstilling – klargøring – borddækning – servicering – afrydning – oprydning – rengøring – opvask (til ud på natten) – ny opstilling – klargøring – borddækning – servicering – afrydning – oprydning – rengøring – opvask (til ud på natten) og så skal arenaen være Klar til sport torsdag kl. 12.00.

- Det er nogle travle dage, men vi elsker det og er stolte over, at vi magter opgaven, siger Arena Nords direktør, Per Malmberg.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Arena Nord

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 817 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 4 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder