3F beder borgmester om at tegne overenskomst
Fagforeningen 3F vil på baggrund af Kanal Frederikshavns omtale i sidste uge af borgmester Lars Møllers rumænske landsbrugsmedhjælper rette henvendelse til borgmesteren. Målet for 3F er, at Lars Møller tegner en overenskomst.
- Det bør ikke være noget problem, for borgmesteren siger jo, at hans rumænske medarbejder har ordentlige løn- og arbejdsforhold. Vi mener derfor, at vi har en fælles interesse, siger formand Morten Dahlberg, 3F Frederikshavn.
Han understreger, at henvendelsen fra 3F til borgmester Lars Møller er en naturlig konsekvens af Kanal Frederikshavns omtale. 3F går altid ind i den slags sager, når fagforeningen får kendskab til en arbejdsplads uden overenskomst.
Morten Dahlberg pointerer, at 3F accepterer, at Lars Møller og andre nordjyske virksomheder ansætter østeuropæiske medarbejdere.
- Vi vil bare gerne være sikre på, at de får det samme i løn som danskerne og har de samme arbejdsforhold, og derfor er det afgørende med en overenskomst, siger Morten Dahlberg.








































