4.500 håndboldspillere er på vej til Frederikshavn
309 hold fra fem lande deltager i den 35. udgave af håndboldturneringen Rødspætte Cup, hvor åbningsceremonien traditionen tro finder sted torsdag aften i Arena Nord.
- Der er som altid gratis adgang, da vi ønsker, at Rødspætte Cup skal være en fest for hele byen, fortæller Per Larsen fra FfI's håndboldafdelings Rødspætte Cup-udvalg.
Indmarchen begynder kl. 19.00. Det er altid et festligt syn at se holdene komme ind i Arena Nord. Særligt sidste år bød på en overraskelse undervejs, som daværende borgmester Erik Sørensen heldigvis tog med et smil på læben - se indslaget her.
Når holdene er samlet i arenaen, får borgmester Lars Møller ordet og åbner Rødspætte Cup 2010 officielt. Derfter er der åbningskamp og danseopvisning.
Der deltager igen i år flest danske hold i turneringen. Fordelingen ser således ud:
Danmark 97
Sverige 79
Tyskland 63
Norge 62
Finland
I forhold til sidste år er der for andet år i træk sket en stigning i antallet af tyske hold, ligesom der i år er noteret en norsk fremgang, mens der er færre svenske hold.
Fra Danmark er det interessant at se, at ambitiøse AG Håndbold - en af sæsonens mest omtalte klubber - kommer til Frederikshavn med fem hold.
- Og vi er glade for, at Reistad IL fra Norge er tilbage. De deltog tidligere med mange hold, sørgede for en fantastisk stemning og var en sportslig magtfaktor. De har kun tilmeldt ét hold, men forhåbentlig kommer der flere fra Reistad IL næste år, siger Per Larsen.
Det er kun fjerde gang i turneringens 35-årige historie, at deltagerantallet er større end 300. Rekorden er 315 hold.





































