Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
10.10.2017 | Af: Michael Frederiksen

89 kandidater kæmper om 29 pladser i byrådet

89 kandidater kæmper om 29 pladser i byrådet i Frederikshavn Kommune, når der er kommunalvalg tirsdag 21. november.


 

Her er listen med alle kandidater, der stiller op:

A. Socialdemokratiet
Birgit S. Hansen, Try
Anders Brandt Sørensen, Frederikshavn
John Karlsson, Frederikshavn
Ole Rørbæk Jensen, Sæby
Almina Nikontovic, Frederikshavn
Tina Nymann, Frederikshavn
Bjarne Kvist, Skagen
Kenneth Bergen, Frederikshavn
Helle Mortensen, Sæby
June Menne, Frederikshavn
Steen Jensen, Sæby
Irene Hjortshøj, Skagen
Karsten Thomsen, Sæby
Brian Kjær, Frederikshavn
Bjarke Dyhr Lynnerup, Ålbæk
Jens Hedegaard, Frederikshavn
Karl Falden, Sæby
Lars-Christian Thorvil, Sæby
Yvonne Nordahn, Sæby
Claus Henrik Nedermark, Frederikshavn
Bent H. Pedersen, Strandby
Erik Kyed Trolle, Skagen

C. Det Konservative Folkeparti
Peter E. Nielsen, Ålbæk
Jens Martin Fjordbak, Østervrå
Thomas S. Jensen, Ålbæk
Mads Jensen, Frederikshavn
Niels Nordmann, Skagen
Steen Jørgensen, Frederikshavn
Anette Schou, Skagen

D. Nye Borgerlige
Henning Lyk, Skagen
Birthe Rugholm, Frederikshavn
Poul E. Bundgaard, Sæby
Betty Steglich-Petersen, Jerup
Henrik R. Christophersen, Frederikshavn
Poul Dürke Christiansen, Frederikshavn
Lars Nielsen, Strandby
Lars Trie, Frederikshavn

F. Socialistisk Folkeparti - SF

Christina Lykke, Frederikshavn
Søren Visti Jensen, Sæby
Aino Linkhorst, Frederikshavn
Ivan Bengtsen, Skagen
Kirsten Husted, Frederikshavn
Soraya Khan, Frederikshavn

I. Liberal Alliance
Klaus Hjulmand
Ellen Tegllund
Kasper Hugger
Jette Horn
Rasmus Bang Pedersen
Allan Salih
Claus Haumann

K. Kristendemokraterne

Henning Feldtmose, Strandby
Poul Henrik Jensen, Hørby

O. Dansk Folkeparti

Flemming Rasmussen
Carsten Sørensen
Lars Oldager
Kasper Lau
Thomas Hjort
Karsten Drastrup
Iver Hansen
Lonnie Borreschmidt Jensen
Poul Kristian Sørensen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Jytte Høyrup, Kvissel
Anders Broholm, Frederikshavn
Asger Mortensen, Sæby
Birgitta Fiedler, Jerup
Frode Thule Jensen, Østervrå
Hasse R. Christensen, Sæby
Helle Madsen, Hørby
Jens Borup, Ålbæk-Råbjerg
Kuno Becker-Rasmussen, Frederikshavn
Lars Møller, Dybvad
Lasse Burholt, Frederikshavn
Mette Hardam, Lyngså
Michael Brandt Bertelsen, Sæby
Mogens Brag, Sørå
Ole Bouet, Understed
Peter Sørensen, Skagen
Pia Karlsen, Skagen

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Ida Skov, Frederikshavn
Poul Erik Andersen, Ålbæk
Johnnie Porsgaard, Sørå
Britta G. Krsitensen, Frederikshavn
Aage Olsen, Voerså
Poul Erik M. Waehrens, Elling
Carsten Nielsen, Sæby

Å. Alternativet
Ole Jonsson, Frederikshavn
Heidi Jacobsen, Ålbæk
Erik G. Hansen, Frederikshavn
Mark Jewkes, Frederikshavn

Partierne vælger selv, om der skal stå bynavne efter kandidaterne. Det har de fleste partier valgt. Kun Liberal Alliance og Dansk Folkeparti nøjes med at skrive navnene på kandidaterne.

Følgende partier har indgået valgforbund:

1. Liberal Alliance, Kristendemokraterne og Venstre.

2. SF, Enhedslisten og Alternativet

3. Nye borgerlige og Det Konservative Folkeparti

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder





Indlæser nyheder
Close