Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
03.07.2020 | Af: Kanal Frederikshavn

AaB-fodboldskole får roser i Bangsbo Freja

I Bangsbo Freja føler man sig overbevist om, at det også bliver AaB, der arrangerer klubbens fodboldskole næste år.
Bedst som alle troede, at COVID-19 satte en stopper for al fodboldaktivitet sommeren over, blev de fodboldhungrende reddet på stregen af åbningen.


 

Bangsbo Freja var ikke sen til at hanke op i de skrinlagte planer og sammen med AaB gennemføre det, som allerede var planlagt i store træk.

Nu manglede bare detailplanlægning, der jo som bekendt stiller ekstra krav til hygiejne og struktur, og det lykkedes. I denne uge løber en stor flok børn og unge glade rundt på Bangsbo Frejas smukke anlæg og nyder samværet om og med bolden under kyndig vejledning af klubbens ungdomstrænere og ikke mindst AaB's og FNF-centrets ditto.

Flere forældre udtrykker stor tilfredshed med fodbolddelen, der ligger på et særdeles højt niveau.

Sjov, ballade og leg bliver der også tid og plads til og ikke mindst den gode mad vækker begejstring. I Bangsbo Freja føler man sig overbevist om, at det også bliver AaB, der arrangerer klubbens fodboldskole næste år.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Privat

FOTO: Privat

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close