Gå til hoved-indhold
18. januar 2012 - kl. 16.01

Akademi-merkonomer i HK indtog Byrådssalen

  • 1 af 2
    FOTO: Privat
  • 2 af 2
Af: Kanal Frederikshavn

I forbindelse med den årlige generalforsamling for Akademi-merkonomer i HK Nordjylland var der tilrettelagt en oplevelse for alle, der deltog.

Peter Munk, Frederikshavn Kommune, viste rundt på Frederikshavn Rådhus og fortalte om den gennemgående renovering, som rådhuset er gennemgået.

- Der var stor interesse og spørgelyst og det er dejligt at vi kan fremvise et projekt hvor klima, energi og miljø indgår som et vigtigt parameter, udtaler Lilly Pedersen.

På generalforsamlingen fik de fremmødte en kort gennemgang af årets forløb for brancheklubben. Et spændende år med mange gode tiltag for de 1.186 medlemmer i Nordjylland.

Der var valg til bestyrelsen og blandt andet blev formand Randi Offersøy genvalgt for en to-årig periode.

- Akademi-merkonomer i HK er en af syv brancheklubber fordelt over hele landet – og vi kan med stolthed fortælle, at vi er den næststørste, siger Randi Offersøy.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...