Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
21.05.2019 | Af: Kanal Frederikshavn

Aktive Børn og Unge 9900 skifter navn og flytter

Frederikshavn Fritids- og E-sports Forening flytter i nye lokaler på Knivholtvej 22 B, som er nabo til Frederikshavn Friskole.
Aktive Børn og Unge 9900 skifter navn, udvider sit tilbud og flytter på Knivholtvej.

 

Foreningen skifter navn til Frederikshavn Fritids- og E-sports Forening. Desuden ændres adressen pr. 1. august, når foreningen åbner i nye lokaler på Knivholtvej 22 B, som er nabo til Frederikshavn Friskole.

De nye lokaler betyder, at foreningens kapacitet udvides fra de nu 70 tilmeldte unge til at kunne danne trygge rammer for fritidsaktiviteter for op til 100 unge. Og selvom lokalerne kommer til at ligge ved Frederikshavn Friskol, er tilbuddet for alle - uanset hvilken skole man går på. Hele ånden omkring foreningen fortsætter således med et team af engagerede og nærværende pædagoger, Lasse Eriksen og Michael Bundgaard, som mange unge allerede kender fra de nuværende lokaler i FDF-huset på Bornholms Allé.

De nye lokaler giver mulighed for at gøre endnu mere ud af foreningens sociale og forskellige fysiske aktiviteter. Friskolen glæder sig over at byde foreningen velkommen på adressen, og begge parter ser frem til samarbejdet.

Når Frederikshavn Fritids- og E-sports Forening åbner 1. august på Knivholtvej, har Frederikshavn Friskole 92 tilmeldte elever og tilbyder SFO til og med 3. klasse.

- Det bliver et plus at have hinanden som naboer, og vores værdier matcher hinanden godt, mener friskoleleder Maria Vadsager.

De mødes allerede i juni til fælles sommerfest og sankthansbål. Her er alle velkomne – også selvom man bare er nysgerrig eller gerne vil opleve lidt af stemningen.

Frederikshavn Fritids- og E-sports Forening kommer på samme måde til at samarbejde med Frederikshavn Friskole om årets forskellige arrangementer: Halloween, rollespil, LAN-party, julefest, fastelavn og udflugter.

Der er ledige pladser i Frederikshavn Fritids- og E-sports Forening. Friskolen har p.t. ledige pladser i 1. klasse, mens der er venteliste på alle øvrige klassetrin.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close