Allan Olsen: - Altid glad for at være hjemme igen
De tre rockmusikere Allan Olsen, Lars Lilholt og Johnny Madsen kunne for første gang fredag give den som bandet Dalton til Rock i Frederikshavn, hvor de til stor glæde for publikum hev et uventet solskinsvejr frem.
Nok har de enkelte musikere spillet enkeltvis til arrangementet adskillige gange, men da Dalton nu atter er samlet, gav piben en anden lyd. Denne synes at brage igennem hos publikum, der tog storslået imod bandet og skabte bevægelse i mængderne.
Frederikshavneren Allan Olsen nød aftenens performance og mente selv, de leverede en tilfredsstillende præstation. Målet var åbenlyst at skabe en god stemning, og det lykkedes samtidigt med, at de tidligt berusede frederikshavnere var i godt humør til arrangementet.
Alt i alt en vellykket koncert, der førte solskin med sig, og det på trods af umådelig dårlige vejrudsigter, der dog også viste sig at holde stik lige indtil Daltons frembrud på scenen.






































