Alle skolebørn får alligevel opfyldt deres ønsker
Man har et standpunkt, til man tager et nyt. Det gælder også socialdemokraterne i Børne- og Ungdomsudvalget i Frederikshavn. De skiftede mening på gårsdagens møde, og derfor får alle børnehaveklasseelever plads på den skole, de ønsker efter sommerferien.
46 elever stod ellers med lang næse efter mødet for en måned siden i Børne- og Ungdomsudvalget. Her var det kun formanden for udvalget, SF'eren Paul Rode Andersen, som ville dispensere for reglerne og opfylde alle ønsker om skolevalg.
Siden modtog forvaltningen en halv snes klager, og de var medvirkende til, at et flertal (4-3) nu siger ja til, at alle elever skal tildeles en plads på den skole, de har søgt om.
622 børn i Frederikshavn Kommune begynder efter sommerferien i børnehaveklassen. 115 af dem skal gå i en anden skole end det distrikt, de tilhører.
Foto: Kenneth Rödin





































