AVK Tooling i Sæby har fået ordre på 140 mio. kr.
AVK Tooling A/S i Sæby har sikret sig endnu en stor millionordre til levering de kommende år. Denne gang er det Volvo, der lægger en ordre på i alt 140 millioner kroner hos AVK Tooling, oplyser Kanal Frederikshavn.
Det er blot ni måneder siden, at Sæby-virksomheden landede en anden stor ordre på 150 millioner kroner. Den nye ordre er et resultat af et langt samarbejde mellem Volvo og AVK Tooling. Et samarbejde, som har varet i mere end 30 år.
AVK Tooling er primært leverandør til Volvo-koncernen og leverer komponenter direkte til montagelinjen i alle Volvo-koncernens selskaber. De nye komponenter indgår blandt andet i nyudviklede entreprenørmaskiner.
AVK Tooling oplyser, at produktionsopstart bliver straks efter sommerferien, og virksomheden forventer at forøge medarbejderstaben igen.
- Det er en glæde at kunne få sådan en ordre i 2018. Ordren til Volvo viser, at vi er konkurrencedygtige på det globale marked for industriprodukter, hvor vi blandt andet er i benhård konkurrence med Kina. Med den nye ordre følger vi vores vækststrategi, som vi forventer fortsætter de kommende år, siger adm. direktør Anders Jensen, AVK Tooling A/S, til Kanal Frederikshavn.
AVK Tooling udvidede sidste år sin fabrik på Granlyvej i Sæby. Der blev opført endnu en produktionshal på 1250 kvadratmeter.
Virksomheden beskæftiger 65 medarbejdere i Sæby og 55 på fabrikken ved Poznan i Polen.