Gå til hoved-indhold
16. oktober 2009 - kl. 10.10

Bangsbo Freja til Costa Brava Cup 2009 - nr. 5

  • 1 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 2 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 3 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 4 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 5 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 6 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 7 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 8 af 9
    FOTO: Per Olsen
  • 9 af 9
    U13-pigerne fra Bangsbo Freja erobrede førstepladsen i Costa Brava Cup.
Af: Per Olsen

Så blev det finaledag, og de tilbageværende hold skulle kæmpe om pokalerne og placeringer. Dagens høst var to førstepladser og en Fairplay-pokal. En flot afslutning på en dejlig uge med masser af fodbold.

G13 Piger:
Finalekampen var mellem Bangsbo Freja og SSB fra København.
Efter en varm formiddag, hvor pigerne har heppet på vores drengespillere, blev det endelig tid, at pigerne skulle spille den første finale i deres "lange" fodboldliv.

Pigerne var mere tændt til denne kamp i forhold til dagen før. Klar himmel, 27 grader og masser af vand.

Frederikke Jørgensen har i alle de andre kampe slet ikke kunnet ramme målet. Men da det gjaldt var hun bare på pletten, så står det 1-0. Alle spillere samt ledere er helt oppe i himlen.

Masser af spænding og varme pander, lige indtil Victoria Frost lyner til 2-0. Så er alle mere eller mindre klar til, at det bliver en sejr, men SSB kæmper videre og er den bedste modstander, vi har mødt.

Farligt spil, frispark til SSB puha, men de sparker over mål.
Frispark, sandwich på Victoria, som selv tager det. Vores "bedste" skytte smækker bolden direkte i venstre hjørne, 3-0. Så er den hjemme. Sidste fløjt og alle løber ind på banen og er glade.

Med en samlet målscore på 15-0 er alle tilfredse med den gode indsats. Fed sejrscermoni med "We are the Champions"

U13 M Drenge:
"Hvem var det, der vandt i dag, det var dem fra Bangsbo af."
Så er sejren i hus og med en samlet målscore på 43-2 er der ikke noget, der tyder på, at drengene er blevet presset, men fobold blev der spillet og af den flotte slags.

Hvor vi tit har været nødt til at slide os til sejre, fik vi denne gang lov til at spille os frem til afslutninger og med rigtig mange flotte mål, var det alligevel en fornøjelse at være tilskuer.

Fodboldferien er nu ved at være slut og dermed kan vi se tilbage på en uge i sus og dus og med kæmpe pokal i bagagen. Tak for denne gang til Jesper, Lars og co. for en super tur.

U15 Drenge
Succesen fortsatte i de to sidste kampe med 2-0 sejre, og vi vandt således tre kampe i træk, så det var en god afslutning.

Jacob Bech scorede alle fire mål, og Silas Mose blev kampens spiller i første kamp og Voktor "El captain" Thomsen blev det i anden kamp. Nicolai Larsen blev turneringens bedste spiller. Jacob Bech topscorer med fem mål. Turens spasmager var ikke svær. Det var allerede klart, inden vi nåede Aalborg, og det blev Daniel "Delle" Ørskov.

Turneringens detalje stod Jonathan for med hans specielle scoring med det "forkerte" hoved. Alt i alt en god turnering med tre sejre og tre nederlag og mange gode grin og faktisk slet ingen sure miner eller ulykker. Vi takker for en god uge. Håber vi ser mange af jer næste år også.

G16 Piger:
I dagens placeringskampe revancerede vi fra en fjerdeplads i puljekampene til en tredjeplads i C-finalerne.

Da W-O Damesenior var færdig med deres kampe allerede onsdag kunne vi få nogle af vores udlånte piger tilbage. Og det var også ved at være tiltrængt, da der efterhånden var mange småskader. Så Julie Niilonen og Amanda Kassow fik en ekstra kamp.

Dagens første kamp mod Lerkils IF fra Vallda i Sverige bølgede meget frem og tilbage, men på et heldig mål, hvor der nok skulle have været dømt ofside, fik Lerkils IF kampens eneste mål.
Den anden kamp var en ren "walk over", da modstanderen SV Bruchhausen-Vilsen fra Tyskland var udeblevet fra dagens kampe.

En stor tak fra os alle til Jesper, Lars og co. for det store arbejde med at arangere og afvikle turen. Også rigtig mange tak til Bingoklubben og Bangsbo Frejas Venner for den økonomiske støtte. Vi håber, at det også bliver muligt at komme afsted næste år.

Nu glæder vi os til at komme hjem, selv om det er dejligt her i sydens sol. Busserne kører herfra fredag kl. 10.00, og vi regner med at være hjemme lørdag aften.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...