Benneweis brillerede, men hvor var publikum?
I aftes var Cirkus Benneweis traditionelt endnu engang i Frederikshavn på Dyreskuepladsen på Knivholt, hvor artisterne leverede et fantastisk show i verdensklasse.
Man var ikke i tvivl om, hvorfor de kalder sig "Danmarks bedste cirkus".
Denne gang var der desværre langt fra fuld telt. Tværtimod var kun omkring halvdelen af teltet fyldt op, hvilket undrede Kanal Frederikshavns udsendte.
Men entertainerne var professionelle og leverede alligevel en formidabel præstation. Akrobaterne fløj i luften, mens klovnene jonglerede med bordtennisbolde, og som noget helt nyt var der den smukke nye cirkusprinsesse Maika, der sang sig ind i børnenes hjerter.
Cirkusset brillerede denne gang med at have alt fra små hvide katte, til en masse kameler, til en kæmpe afrikansk elefant. Sjældent er der set så mange forskellige dyr i et cirkus.







































