Gå til hoved-indhold
10. maj 2011 - kl. 14.05

Boldtroldetøserne fra FfI vandt sølv ved DM for U12

  • 1 af 3
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 3
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 3 af 3
    FfI var bagud med 1-8 i finalen, men kæmpede sig op, så holdet kun var bagud med ét mål. Desværre lykkedes det ikke at indhente Thisteds føring.
Af: Kanal Frederikshavn

U12-håndboldpigerne fra FfI vendte hjem efter en fantastisk weekend i Hvidovre med sølvmedaljer om halsen. Inden finalekampen var pigerne igennem seks tætte og medrivende kampe, hvor kampen om finalepladsen i løbet af søndagen blev afgjort indenfor det sidste minut i mellemspillet.

Finalen var en gentagelse af Rødspætte Cup-finalen mellem Thisted og FfI, og denne gang trak Thisted desværre det længste strå.

Efter tre sejre i indledende runde kom FfI-pigerne i mellemspil med Herning og GOG. Pigerne tabte til netop Herning ved Jysk Mesterskab med fem mål, så der var revanche i luften. Med fem minutter tilbage af kampen var FfI’erne foran med tre mål, men så fik Herning medgang og fik i de sidste minutter udlignet til 9-9, og FfI’s målmand sikrede uafgjort med et reddet straffekast 15 sekunder før tid.

Næste kamp skulle pigerne vinde med fem mål, da Herning havde slået GOG med fire mål. Et minut før tid kom pigerne foran med fem, og igen klarede FfI-målmanden et straffekast. Så der var stor jubel blandt de medlevende forældre og pigerne efter disse nervepirrende mellemgruppekampe.

I semifinalen ventede Svendborg, som overraskende havde slået det meget stærke hold fra Rødovre ud i mellemspillet. Men i denne kamp fik FfI’erne vist, at de kan lave opvisningshåndbold i særklasse. Svendborg-kampen blev således vundet 14-6, og alle i hallen var meget imponeret over det flotte spil.

I finalen skulle de dygtige piger møde Thisted, som de slog for 14 dage siden efter fire omkampe til Rødspætte Cup. FfI fik en rigtig dårlig start, der var simpelthen ”udsolgt” og de kom bagud med 8-1. Efter en heroisk indsats i anden halvleg kom pigerne igen og var på et tidspunkt kun bagud med en enkelt pind. Men med stolpeskud og brændt straffekast lykkedes det ikke pigerne at komme helt op, men anden halvleg blev vundet og resultatet blev 12-9 til Thisted.

Danmarks 27 bedste hold deltog i turneringen og med syv kampe i løbet af to dage kan alt ske. FfI og Thisted formåede at vise de sjællandske storfavoritter fra HIK, Rødovre og FIF, at Jylland også kan være med, når det gælder U12-hold.

- En fantastisk afslutning på en lang sæson med forældreopbakning i særklasse, og hvor vejret og resultaterne gjorde, at mange frederikshavnere fik en uforglemmelig weekend, fortæller holdets træner, Tove Varmløse Malmberg

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...