Gå til hoved-indhold
19. august 2011 - kl. 13.08

Boligforening i Fr.havn skal have ny direktør

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Sidste ansøgningsfrist er 26. august.
Af: Kanal Frederikshavn

Boligforeningen Vesterport i Frederikshavn er på jagt efter en dynamisk og udviklingsorienteret direktør, der skal afsløse den nuværende direktør, Villy Malthe Nielsen, som har trukket sig på grund af alvorlig sygdom.

Den nye direktør skal overordnet stå for drift og udvikling af Boligforeningen Vesterport. Direktøren skal være den person, der på foreningens vegne konstant er optaget af muligheden for at videreudvikle foreningen. I denne rolle skal direktøren udarbejde strategioplæg til bestyrelsen og sikre deres gennemførelse. Det er direktørens opgave at sikre fortsat højt serviceniveau over for beboere og boligsøgende samt sikre, at boligerne fremstår pænt vedligeholdte og tidssvarende. Direktøren skal være chef og sparringspartner for en velindkørt ledergruppe og overordnet ledelse af Boligforeningens administration.

Af stillingsopslaget fremgår det, at Vesterport ønsker en erfaren leder med kendskab til vilkårene for almene boligforeningers drift, økonomi og generelle vilkår. Vesterporet forestiller sig, at den kommende direktør måske er en leder med erfaring fra en "politisk" organisation.

Vesterports nye direktør skal være i besiddelse af en motiverende demokratisk lederstil og have særligt gode evner til at kommunikere
på alle niveauer. er diplomatisk og er en teambuilder. Vedkommende skal desuden være udviklingsorienteret, god til at samarbejde og forhandle.

Sidste ansøgningsfrist er 26. august.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...