Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
23.01.2011 | Af: Heidi Nyholm Rasmussen

Bulldogs-sejr i lokalopgør - vinder 10-6 i Ravnshøj

Bulldogs vendte 3-5 til 10-6 i lokalopgøret mod FC Millionaires.

Den stod på lokalopgør lørdag eftermiddag i Ravnshøj-hallen, hvor Frederikshavn Bulldogs krydsede klinger med oprykkerne Kvissel Millionaires. Bulldogs vandt med hele 10-6, efter at hjemmeholdet midtvejs var foran med 5-3. Cheftræner for Bulldogs, Martin Schön, fortæller:

 

Vi spiller en rigtig dårlig første periode, hvor vi slet ikke spillede, som vi havde aftalt. Vi bringer os godt nok foran med 1-0 i powerplay efter 5,33, men efter det begynder vi at tage lidt for let på opgaven og da slutfløjtet lyder efter første periode, fører Kvissel med 4-3. I periodepausen laver vi lidt ændringer, og derudover bliver der også talt med store bogstaver, så vi er sikre på, at alle spillere forstår, hvad det drejer sig om.

Anden periode slutter 1-1 og det resultat føles lidt uretfærdigt, eftersom vi styrer hele perioden. På trods af, at Kvissel får lov at score til 5-3 efter 9,20, så er det os, som dominerer totalt. Heldet var heller ikke med os til sidst i denne periode, hvor jeg kan tælle fire-fem af vores skud, som bliver stoppet af enten stolpen eller overliggeren.

I pausen taler vi om, at vi skal fortsætte, som vi gjorde i anden periode. Det får vi også gjort, og i denne periode udnytter vi vores chancer, og vi kører over Kvissel, som er nævnt som en af favoritterne i årets turnering. Sidste periode vinder vi med 6-1!Skudstatistikken vinder vi med 41-22.

Dannie Pedersen var ikke med i dagens kamp på grund af sygdom, og allerede efter nogle få minutter af anden perioden udgår vores anfører, Jesper Beier, med en skade, men vores trup er så bred, at vi ikke står og falder med, om nogen spillere er syge eller skadede. Træningsmæssigt set lægger vi p.t. meget fokus på den fysiske træning, så vi kan være så stærke som muligt, når slutspillet begynder.

Vores dameliga-hold var også i kamp i lørdags. De var en tur i Århus for at spille mod ÅFS Floorball, som ligger på en fjerdeplads i ligaen. Her blev det til en flot 4-2 sejr til Bulldogs-pigerne, som dermed holder fast i rækkens førsteplads med to point ned til de to forfølgere, F.C. Outlaws og AaB Floorball, som endog begge har spillet en kamp mere end Bulldogs.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 512 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.7 af 5 fra 3 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder