Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
01.12.2021 | Af: Michael Frederiksen

De politiske udvalg får denne sammensætning

Birgit S. Hansen fik overdraget borgmesterkæden og en stor buket blomster på aftenens møde i byrådet.
Midt i sæsonens første snestorm var der konstituerende byrådsmøde for de 29 nyvalgte byrådsmedlemmer i Frederikshavn Kommune.

 

Kl. 19.02 blev Birgit S. Hansen (S) valgt som formand for Frederikshavn Byråd uden modkandidater. Det vil sige, at hun fortsætter som borgmester i perioden fra 1. januar 2022 til 31. december 2025.

Traditionen tro er det på dette møde, at en lang række poster fordeles. Her et uddrag:

Borgmester:
Birgit S. Hansen (S)

1. viceborgmester:
Peter E. Nielsen (S)

2. viceborgmester:
John Lamp Henriksen (C)

Økonomiudvalget:

Birgit S. Hansen (S), formand
Kurt Kirkedal (S)
Tina Kruckow (S)
Almina Nikontovic (S)
Ole Rørbæk (S)
Mette Hardam (V)
John Lamp Henriksen (C)

Social- og Sundhedsudvalget:
Ole Rørbæk (S), formand
Brian Kjær (S)
Tina Nymann (S)
Irene Hjortshøj (S)
Mette Hardam (V)
Jan Bjeldbak (V)
Thomas Hjort (DF)

Arbejdsmarkedsudvalget:
John Karlsson (S), formand
Erik Kyed Trolle (S)
Gitte Killerich (S)
June Menne (S)
Martin Tøttrup Kelkelund (S)
Jan Bjeldbak (V)
Peter Sørensen (V)

Teknisk Udvalg:
Karsten Thomsen (S), formand
Almina Nikontovic (S)
Susanne Venø (S)
Irene Hjortshøj (S)
Jens Borup (V)
Lone Haugaard (V)
Jens Nygaard (NB)

Plan- og Miljøudvalget:
Peter E. Nielsen (S), formand
Erik Kyed Trolle (S)
John Karlsson (S)
Tina Kruckow (S)
Gitte Kiilerich (S)
Martin Tøttrup Kelkelund (S)
Peter Sørensen (V)

Børne- og Ungdomsudvalget:

Christina Lykke (SF), formand
Karsten Thomsen (S)
Tina Kruckow (S)
Anders Christiansen (S)
Susanne Venø (S)
Kasper Bagnkop (S)
Lone Haugaard (V)

Kultur- og Fritidsudvalget:
Peter Laigaard (C), formand
Kurt Kirkedal (S)
Anders Christiansen (S)
June Menne (S)
Tina Nymann (S)
Kasper Bagnkop (S)
Asger Mortensen (V)

Distriktsrådet (tidligere Distriktsudvalget):
Anders Christiansen (S), formand
Brian Kjær (S)
Lone Haugaard (V)
Hver af de 26 distrikter har en repræsentant i udvalget

Verdensmålsudvalget:
Birgit S. Hansen (S)
Almina Nikontovic (S)
Mette Hardam (V)
John Lamp Henriksen (C)
Christina Lykke (SF)
Thomas Hjort (DF)
Jens Nygaard (NB)
Formanden for Frederikshavn Forsyning
Direktøren for Frederikshavn Forsyning
Kommunaldirektør Thomas Eriksen

Skagens Havns bestyrelse:
Kurt Kirkedal (S)
Thomas Hjort (DF)

Frederikshavn Havns bestyrelse:

June Menne (S)
John Lamp Henriksen (C)

Folkeoplysningsudvalget:
Kasper Bagnkop (S)
Brian Kjær (S)
Peter Laigaard (C)

Frederikshavn Erhvervsråd:
Birgit S. Hansen (S)
Peter Sørensen (V)

Frederikshavn Forsyning:
Erik Kyed Trolle (S)
Christina Lykke (SF)

 

BillederTilføj billede


FOTO: Kanal Frederikshavn

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder





Indlæser nyheder
Close