Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
11.11.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

De unge i Skagen glæder sig ikke til Kulturhuset

Ifølge Peter Laigaard er de unge skagboer, som går på gymnasiet, ikke tilhængere af at forvandle Kappelborgskolen til Kulturhus.

Socialdemokraterne bliver nødt til at prioritere, og det skal gå ud over Kulturhuset i Skagen, som selv de unge skagboer slet ikke glæder sig til, skriver Peter Laigaard (V) i dette indlæg.

 

Af Peter Laigaard (V)
Byrådskandidat

Med det netop vedtagne budget, som Socialdemokratiet har valgt at gennemføre, står det klart, at partiet på kultur- og fritidsområdet har valgt side i samarbejde med Socialistisk Folkeparti.

I Socialdemokratiets program under frivilligt arbejde kan man læse flg. om Socialdemokraternes visioner: "Foreninger er krumtappen i fritidslivet. Socialdemokraterne vil derfor sikre, at der skabes gode rammer for faciliteter, indflydelse og økonomiske tilskud til de mange frivillige foreninger".

Virkeligheden ser anderledes ud. Det almindelige foreningsliv, som dækker over idrætsforeninger, spejdere og andre foreninger godkendt efter folkeoplysningsloven, står til massive nedskæringer fremover med budget 2010. Det er ikke mindst interessant set i lyset af, at foreninger desværre deler pengekasse med andre dele af kulturlivet.

Socialdemokratiet har her valgt, at der nu skal investeres i et kulturhus i Skagen til ca. 35 mio. kr. i forbindelse med ombygningen af Kappelgårdskolen, selv om man har et velfungerede Skagen Kultur- og Fritidscenter i forvejen!

Man har også både musikskole og bibliotek i Skagen. En evt. udbygning af det nuværende Skagen Kultur- og Fritidscenter, som ville sikre optimal udnyttelse af de nuværende ressourcer, ikke mindst personalemæssigt, kom end ikke med i afstemningen i Skagen, selvom projektet ville kunne realiseres for betydeligt mindre beløb.

Begrundelse: Sportsfolk sveder og det sømmer sig ikke for et kulturhus at skulle være sammen med sådanne folk. Nye visioner, om der kunne trække helårsturisme til, bliver der heller ikke råd til, selvom flere skawboer har luftet spændende idéer.

Da Jette Toft fra Socialistisk Folkeparti - og stor tilhænger af kulturhuset - forleden under vælgermødet på Frederikshavn Gymnasium fik alle skawboerne til at række hånden op, var svaret, da hun spurgte dem, om de da ikke glædede sig til deres kulturhus, et rungende NEJ fra alle eleverne!

Mange kan bevidne denne hændelse med vores borgmester Erik Sørensen i spidsen Ikke lige det svar, Jette Toft havde forventet! De unge ved nemlig godt, at pengene kun kan bruges en gang, så de vil meget hellere have det ungdomskort, der mange gange har været på bordet hos Paul Rode Andersen, Socialistisk Folkeparti, formand for børn- og ungdomsudvalget – uden at blive til noget. De unge vil have gratis transport til uddannelsessteder. Også det ville der være råd til, hvis man forstod at prioritere.

Endvidere skal der nu tilføres årlige driftstilskud på 5 mio. kr. årligt til det nye kulturhus. Alle disse mange penge skal tages direkte fra kultur og fritidsudvalgets midler, som igen bevirker at tilskud til det frivillige, ulønnede foreningsarbejde nu skal nedsættes med deraf følgende negative konsekvenser for foreningerne. Socialdemokratisk politik anno 2009 - forstå hvem der kan!

Foreninger påtager sig et stort arbejde med at skabe fritidsaktiviteter for vores børn og unge, og vi har indtil nu været rigtig godt kørende her i Frederikshavns kommune.

Socialdemokratiet fortæller ofte, at skattestop og skattelettelser er skyld i alle vores problemer. Jeg vil påstå, at når vi nu kommer til at se en betydelig aktivitetsnedgang samt store kontingentstigninger i foreninger, som ellers traditionelt ligger på et fornuftigt niveau, som igen gør, at alle har råd til at komme, der skyldes det IKKE regeringen, men alene en forket prioritering fra Socialdemokratiets side.

Venstre stillede i sit budgetforslag heldigvis forslag om, at det frivillige arbejde i foreningerne ikke skulle rammes af de generelle nedskæringer og derfor kan jeg også love, at jeg vil arbejde for at vi får genåbnet budgettet straks efter valget – det her skal det her laves om på.

De 1,5 mio. kr. man fjerner fra foreningerne til fordel for prestigeprojektet i Skagen, er simpelthen ikke en rigtig prioritering.
At vi så også sagtens kunne få råd til et ungdomskort med gratis transport for vores børn og unge til uddannelsesstederne gør kun prioriteringen endnu mere grotesk.

Ungdomskortet skal endvidere gøre det muligt for vores børn og unge at deltage i de forskellige arrangementer, hvor der er kommunale kroner involveret. Når kommunen støtter forskellige arrangementer skal man simpelthen som en del af aftalen kræve, at der stilles et vist antal billetter til rådighed i forbindelse med arrangementet for indehavere af ungdomskortet.

Ungdomskortet er også med i Venstres program og ikke mindst hos vores unge uden for Frederikshavn by vil det her være hilst velkommen.

Se det stemmer vi også om. ”Mennesker før mursten”.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Bjarne Kvist

VideoerTilføj video

Kommentarer

Amalie Højrup Pedersen, Skagen 14-11-09 22:10:
Kære Politikkere i Frederikshavn kommune

Mht. åbning af kulturhuset i Skagen kan jeg understrege at vi er et flertal af unge i Skagen, som ikke er tilhængere af dette projekt. 35 mio. kr. er et utroligt omfattende budget, som derfor bør bruges med omhu.
Mit spørgsmål er: Hvad skal kulturhuset gøre godt for? Hvis vi unge ikke engang er tilhængere af projektet, hvordan skal projektet så nogensinde blive en succes? Vi er ikke interesseret i at få en ny biograf el. andet lignende. Vi har haft biograf i Skagen og det gik ikke. Fik vi en biograf i Skagen ville os unge i skagen da stadig tage til Frederikshavn el. andre byer for at se en film.

Hvad er det så vi unge ønsker at have i Skagen?
Udviklingen står stille på aktivitetsområdet i skagen, og der er derfor ingen tvivl om at det ville gavne at forbedre disse forhold.
Sæby har for nogle år siden fået bygget et flot nyt aktivitetscenter med både svømmehal, træningscenter, wellness, musikhus mv.
I Frederikshavn har I Palmestranden og Arena Nord. Hvilke aktivitetsmuligheder har vi i Skagen. Jo vi har en gammel såkaldt "Skagenshal" med en brugt svømmehal hvor bruserne knapt vil fungere samt en lille hal. Vi har et lille træningscenter med et enkelt løbebånd, hvor rummet er så småt at man ikke engang kan holde ud at træne derinde pga. tung luft som skyldes mangel på ilt i rummet.
Det vi trænger til i Skagen er en udbyggelse samt en forbedring af de aktiviteter vi allerede har. Det ville være tåbeligt andet.

Jeg har egentlig svært ved at se hvilken målgruppe I forsøger at ramme i forbindelse med åbning af et nyt kulturhus i Skagen.
Jeg og mange andre kan stå frem og mene at projektet ikke vil blive en succes, og dermed hurtigt vil falde til grunden.
Hvem spørger egentlig os hvad vi ønsker i vores egen by? Sagen er den, at vi ingen indflydelse har på hvad pengene skal bruges på i Skagen.

MVH. Amalie Højrup Pedersen
søren kristiansen, frederikshavn 12-11-09 11:48:
Jeg skal da hilse og sige debatten har taget noget af en drejning. Venstre startede det her med en bøn om at man klappede hesten til økonomien så bedre ud. Debatten viser at det projekt her slet ikke er ordentligt gennemtænkt. Der er for mange løse ender, og så skal vi også lige huske på at erfaringerne omkring offentligt byggeri desværre viser at budtetterne ALDRIG holder, så de 35 mio. er nok snarere 45 og de 5 mio. 7. En ting i debatten falder mig for brystet og det er når en Viceborgmester for HELE kommunen står frem og siger Skagen blev tvunget ind i Frederikshavn Kommune. Det er ganske enkelt usandt. ALLE kommuner havde mulighed for indsigelser, og enkelte fik da også lov til at forblive selvstændige. Jeg selv var personligt glad da stregerne blev slået. Nu kunne vi udnytte vores administration og få andre stordriftsfordele. Derudover var vi fri for og konkurrere indbyrdes hver gang en virksomhed ønskede og etablere sig i vores område. Jeg håber virkelig ikke at en så fremtrædende politiker som Bjarne Kvist taler på flertallet i Skagen´s vegne, for så har vi et megaproblem vi skal have løst og det er nu.
Peter Jensen, 12-11-09 10:22:
Vi kan jo også vende den om og spørge: Hvor mange kommer på Iscenter Nord i løbet af en uge? Hvor store er kommunens driftstilskud? (jeg kommer der selv, dog kun til Whitehawks kampe)

Hvor mange kommer i Øsetvrå Svømmehal? Og hvor store er driftstilskuddet?

Selvom jeg er frederikshavner synes jeg, at det er helt på sin plads, at det kulturhus i Skagen kommer i gang.

Peter
Peter Laigaard, Frederikshavn 12-11-09 07:37:
7.500 mennesker pr. uge ??

Kære Peder.

Der skal ikke være tvivl om at socialdemokratiet og Venstre som jeg repræsenterer er politiske modstandere og at vi selvfølgelig har lov til at skyde på hinandens ideér og visioner i valgkampen. Sådan er politik. Vil du ikke være sød at vise mig hvor jeg har svinet en politisk modstander personligt ?
Mht. min værdighed lader vi vælgerne om det.

Jeg troede du endeligt ville begynde at diskutere substansen i det her: Kulturhuset. Selvfølgelig skal der ikke betales for at gå på bibliotek. Jeg mener der er en vis egenbetaling for at gå på musikskole. I hvertfald er der for at gå i biogragen. Jeg går også ud fra at der skal tjenes penge på driften af cafe´mv.
Endelig skal en del af det nye kulturhus udvikles kommercielt.

Jeg vil tro at alle borgere/investorer gerne vil forholde sig til den helt store mysterium: 7.5000 mennesker pr. UGE!! Hvor skal disse mennesker komme fra ?

Med venlig hilsen

Peter Laigaard
Peder Key Kristiansen, Skagen 12-11-09 01:48:
Kære Peter
Det tog godt nok også lidt tid at komme ned på dette niveau men som undervisere ved vi jo hvor vigtigt det er at møde mennesker på deres eget niveau, og dette er så desværre det niveau vi må starte på.
Aldrig nogen sinde har jeg mødt nogen der som dig med den ene hånd svinger moralens fane og efterlyser kammertone og sobre indlæg, samtidig med at du sviner dine modstandere til med dine små mærkelige og spydige indskudte sætninger. Det er muligt at de triks virker på håndboldbanen, men de er sku ikke en byrådspolitikker værdig, og jeg håber ved gud at Venstres vælgere stiller lidt større krav til deres kandidater.
Mht. til Kulturhuset så ser jeg ingen grund til at blande mig mere i den debat, du og jeg har vist udvekslet de meninger vi kan om den sag uden at det har fået nogen af os til at ændre holdning, men i mit stille sind undres jeg over hvad h... besøgstallet har med dette driftsbudget at gøre? - så vidt jeg ved er vi endnu ikke begyndt at opkræve entré til vores kommunale biblioteker eller musikskolen.

Hilsen Peder
Peter Laigaard, Frederikshavn 12-11-09 00:11:
Kære Peder.

Jeg ved godt, at der oppe i Skagen har der udviklet sig en særlig debatkultur, hvor man helst skal forsøge at fornærme andre personligt. Politik er alt for vigtigt til, at jeg vil bevæge mig ned på det niveau. Jeg vil til stadighed gå "efter bolden og ikke manden" og kan kun opfordre dig til det samme.

Jeg tillader mig at stille spørgsmåltegn ved visdommen i at bygge et kulturhus, der efter min bedste vurdering er håbløs underfinansieret på driftssiden, hvad Søren Boesens bemærkninger tkun bevidner.

At Brian Kjær, S nu også tilsyneladende tror på at stort set hele Skagens befolkning en gang ugentlig vil gå i et kulturhus (7.500 "kunder" pr. uge) viser hvorfor Frederikshavn Kommune er på randen af at blive sat under administration

I en valgkamp bliver tingene selvfølgelig sat på spidsen når kandidaterne forsøger at forklare forskellen på deres holdninger overfor vælgerne. Det betyder ikke efter min mening, at man samtidig er forpligtet til at angribe andre personligt.

Jeg vil hellere høre din vurdering om du mener, at det udarbejde budget er realistisk og om du mener at det er sandsynligt der vil være 7.500 gæster om ugen i det nye kulturhus ?

Med venlig hilsen

Peter Laigaard
Peder Key Kristiansen, Skagen 11-11-09 23:38:
Peter Laigaard indleder eller afslutter efterhånden alle sine mange indlæg med et “Tak for din sobre og saglige måde at diskutere på” eller som her et ønske om at "genindføre kammertonen"… og jeg tager mig til hovedet hver gang.

Senest er manden i ovenstående indlæg ude og gøre sig klog på hvorfor et kulturhus ved Skagen Kultur og Fritidscenter ikke var med i afstemningen “Begrundelse: Sportsfolk sveder og det sømmer sig ikke for et kulturhus, at skulle være sammen med sådanne folk” - er det en sober og saglig måde at diskutere på ?

Samtidig kan man konstatere at han åbenbart klipper lidt i de indlæg han lægger ind på Skagens Avis, for her på Kanal Fredrikshavn er hans indlæg lidt længere og slutter af med endnu en kommentar til “prestigeprojektet i Skagen”. I andre indlæg omtales samme projekt som “palads for finkulturen” og “det håbløse og ekstravagante projekt” - virkelig sagligt og sobert formuleret Peter …

Peter Laigaard undlader behændigt den lille detalje at han ikke kun er byrådskandidat, men også bestrider posten som formand for Idrætssamvirket i Frederikshavn, en sammenslutning af idrætsforeninger i Frederikshavn Kommune. Peter Laigaard ser det åbenbart derfor som sin pligt - med alle midler - at bekæmpe kulturhuset i Skagen da det i hans verden kun er ude på at hugge “hans” idrætspenge - og det vil ifølge Peter Laigaard medføre “besparelser på det frivillige arbejde”, hvordan i alverden man så gør det ? … i min verden ville færre penge betyde at man måtte trække mere på den frivillige arbejdskraft, men modellen er nok en anden i Frederikshavn …

Nogen burde give Venstre’s kandidater et lille kursus i kommunal økonomi, specielt forskellen mellem anlægs- og driftsbudget, for der er jo åbenbart ingen grænser for hvad Venstre kan finansiere med anlægsmidler - og mens vi nu er ved kursussiden så snup også lige et kursus i kommunikation, jeg er sikker på at Frederikshavn Handelsskole kan være jer behjælpelige.

At nogen har kunnet finde på at opfordre Peter Laigaard til at opstille som borgmesterkandidat bekræfter kun min formodning om, at de lokale Venstre-foreninger også er hårdt ramt af konsekvenserne af regeringens politik - det må virkelig være svært at finde kandidater ...

Peder Key Kristiansen
Peter Laigaard, Frederikshavn 11-11-09 21:44:
Flg. er sakset fra den anden store borgerportal ud over kanalfrederikshavn.dk som vi har,i kommunen. Skagensavis.dk, hvor en Søren Boesen kommenterer på debatten om kulturhuset med yderst spændende betragtninger:
-------------------------------------------------------------------

Hr. Niels Christan Larsen

Dit inlæg illustrerer så tydeligt hvorfor det ikke er i nogens interesse at I skal administrerer kommunens økonomi også efter næste valg.

Du kalkulerer med 7500 ” kunder ” per uge, Vær dog realistisk.
Det er efter min regnebog 390000 mennesker om året.!!!!

I referatatet fra Økonomiudvalgets møde i September 2009 står stadigt tallet 4.7 mil i driftudgifter efter 2012 når monstret står færdigt. At tro at man ved at lukke bilioteket og musikskolen kan spare nok til at komme under dette beløb er urealistisk.

2 mill kroner til drift,ledelse og pedelsevice,
Vær dog realistisk alene rengøring af monstret vil koste mere.

2 mill kroner til bygningsdrift.
Vær dog realistisk. Vedligholdelse af en bevaringværdig bygning der er 100 år gammel ?, opvarmning ? udenomsarealer ?

Pengene skal nu komme et sted fra.Så den nedskæring vi rent faktisk har set gennem flere år til andre foreninger efter grønthøstermetoden vil uden tvivl fortsætte når der kommer endnu en ” modtager ” på banen

Man bør også huske at de 32 millioner der er afsat af kommunens penge ikke inkluderer penge til udenomsarealer og inventar. Jeg forstår at der kalkuleres med at Skagens erhversliv til sponsorere 8 mill til udenomsarealer.
Vær dog realistisk.

HUSK NU:
DEMOKRATIET ER DEN ENESTE FORSIKRING FOR AT MAN FÅR DEN KOMMUNALBESTYRELSE MAN HAR FORTJENT.

Vi har forjent bedre end det vi har i øjeblikket

mvh

Søren
Peter Laigaard, Frederikshavn 11-11-09 21:33:
Kære Bjarne.

Jeg ved at det nye kulturhus i Skagen er dit hjertebarn og har derfor stor forståelse for at der er stærke følelser involveret, og at de måske løbet af med dig.

Heldigvis har jeg også mødt den spændende og lyttende Bjarne Kvist, da jeg ved et personligt møde med dig diskuterede muligheden for at vi skulle være Team Danmark kommune. Ham glæder jeg mig til at møde igen.

Jeg føler bestemt ikke jeg udnytter mit formandsskab for idrætssamvirket til at komme i byrådet. Sandheden er at jeg tidligere var medlem af bestyrelsen for FUF, da Idrætssamvirket bad mig indtræde i bestyrelsen med henblik på at blive formand. Heldigvis havde bestyrelsen i FUF forståelse for dette, og vi har i dag et glimrende samarbejde de to organisationer imellem, bla. når vi laver fælles kasserkurser eller arrangementer med Peter Bredsdorf Larsen, hvor hele 90 ledere kom igennem et spændende program. Eller på lørdag hvor mange forhåbentlig kommer til foredrag med Anders Dahl Nielsen.

Efter valgkampen er startet har jeg ikke offentlig anvendt betegnelsen formand for idrætssamvirket, bortset fra i et læserbrev om "hvad kan man få for en krone på et tidligere tidspunkt, hvis indhold ikke var partipolitisk. Hvordan jeg skulle udnytte noget som helst i den her sammenhæng, står for mig hen i det uvisse ?

Jeg synes defor ikke din kommentar om udnyttelse er passende om en mand, der i mange år frivillig og ulønnet gør sine ledergerninger for fællesskabet. Det har jeg ikke fortjent.

Mht. om jeg er vraget føler jeg det ikke sådan selv. Da venstre vælgerforeningen i Frederikshavn opfordredede mig til at stille op som borgmesterkandidat tog jeg udfordringen. Lars Møller vandt og fik 60 % af stemmerne. Sådan er demokratiet og både Lars og jeg arbejder nu begge for et godt valg. Jeg har dog svært ved at se relevansen for den politiske diskussion vi fører, som burde være det bærende, men er glad for din interesse for venstres interne anliggender.

Mht. anvendelsen af ordet "tvangsægteskab" håber jeg det på et tidspunkt ophører. Vi er nu en stor kommune og jeg synes politikere har en særlig forpligtigelse til at fremme sammenholdet i vores kommune.

De øvrige punkter som du fremfører vil jeg vende tilbage til.
Allerførst vil jeg gerne lige gerne genetablere "kammertonen".

God valgkamp.

Med venlig hilsen

Peter Laigaard
Peter Laigaard, Frederikshavn 11-11-09 20:34:
Hej igen Inger.

Efterfølgende har jeg tænkt over din kommentar: "Mener du i alvor, at biblioteket, som nu mangler plads, skal flytte ind i svømmehallen? Og musikskolen?"

Jeg tolker det som om du er meget negativ over at få disse ting samlet. Lad os lige kigge på hvordan vi ellers gør det i kommunen:

Sæby:
"Sæby Svømmebad er med sin arkitektur og udformning et markant bygningsværk, placeret i trianglen, Sæby Biblotek ,"Manegen" Sæby Kulturhus og Musikskolen". (citat hjemmeside)

I Frederikshavn:
Her må jeg bede dig kigge ind på deres hjemmeside. Men jeg kan fortælle at de også har en fantastisk svømmehal bygget sammen med biblioteket med cafe hyggestunden imellem.

Så i de andre store byer har man ingen problemer med at samle tingene, fordi det simpelthen er vigtigt for at kunne få bare lidt økonomi i det.

Så ja. Jeg mente det faktisk. Jeg vil samle tingene ved det nuværende Kultur og Fritidscenter, der som jeg kender til er en meget velfungerende selvejende institution - og som jeg er sikker på ville løfte opgaven.
Både i Frederiskhavn som er en gammel løsning og i Sæby som er en ny samler man tingene. Sådan er virkeligheden.

Med venlig hilsen

Peter Laigaard
Byrådskandidat (V).
Bjarne Kvist, 11-11-09 20:33:
At idrætssamvirkes nyvalgte formand, Peter Laigaard, forsøger at udnytte sin nye titel som et springbrædt til byrådet er egentlig ikke særlig sympatisk, om end ikke uventet, men at det sker via manipulerende og direkte usande påstande, synes jeg ærligt talt ikke stiller den vragede borgmesterkandidat i et særligt pænt lys!
At foreningslivet står til massive nedskæringer i budget 2010 på grund af etablering af kulturhus i Skagen, er jo direkte usandt Peter!
De 32,5 mill. som skal bruges til renovering og indretning af Kappelborgskolen, er jo penge som Skagen Kommune havde afsat til formålet og havde med ind i tvangsægteskabet med Frederikshavn og de 5 mill. til driften skal IKKE, som Laigaard hævder, tages af Kultur- og Fritidsudvalget nuværende budget.
Størstedelen af pengene er jo allerede idag afsat og bruges til drift og vedligehold af eksisterende musikskole og bibliotek og resten er nytilførte penge til udvalget budget.
Man har jo allerede musikskole og bibliotek i Skagen, siger Laigaard.
Jo - tak siger jeg! Musikskolen eksisterer alene fordi arbejdstilsynet accepterer at deres elendige arbejdsforhold snart afløses af nye tidsvarende forhold som man allerede har i Sæby og Frederikshavn og biblioteket har yderst trange og forældede forhold, bl.a. fordi en del af deres arealer allerede er solgt fra i forbindelse med den planlagte nyetablering.
Peter Laigaard får det til at fremstå, som om foreningslivet i vores kommune, takket være socialdemokratisk ledelse, bydes på kummerlige og utilstedelige forhold. Faktum er, at der i denne byrådsperiode er sket en historisk høj opprioritering af tilskuddene til foreningsområdet på mere end 15% og at vi, også til næste år, vil være den kommune i regionen der suverænt har afsat flest midler til foreningslivet og at vi, selv på landsplan ligger helt i front!
Faktum er også, at den anden paraplyorganisation i vores kommune, Frederikshavns Ungdoms Fællesråd, har udtrygt stor tilfredshed med det vedtagne budget for foreningslivet!
Endelig vil jeg gerne anmode Laigaard om at redegøre for, hvad det er for !.5 million vi angiveligt skulle have fjernet fra foreningernes budget til næste år! Det er ikke et tal jeg på nogen måde kan genkende og det har, som resten af Peter Laigaards indlæg, intet med virkeligheden at gøre!
Brian Kjær, Frederikshavn 11-11-09 19:47:
Det er dog en ordentlig svada du her fyrer af mod Kappelborgskolen som kulturhus.
Det lyder som om anlægsmidlerne (engangsbeløb) kan redde alle de besparelser det har været nødvendigt at gennemføre.

De midler der skal bruges til drift er overordnet:
Der er disponeret 2 mio. på drift til ledelse, pedelservice og kulturaktiviteter. Der er disponeret 2 mio. til bygningsdrift. Disse skal fremover erstatte den nuværende drift i bibliotek og musikskole mv.

Altså ikke midler der vil kunne ændre væsentligt ved hverken ældrepleje, skoler eller lign.
Samtidig er det jo et kæmpe løft til foreningslivet i Skagen. Der forventes 7500 "kunder" hver uge - foreninger, musikskoleelever, biblioteksgæster, koncertgæster, biografgæster osv.

Jeg er glad for og stolt over, at vi nu har fået sat gang i det projekt, som skagboerne selv havde med ind i fællesskabet.

Venligst
Brian Kjær, byrådsmedlem/kandidat(A)
Peter Laigaard, Frederikshavn 11-11-09 19:45:
Kære Inger.

Jeg ønsker bestemt også udvikling og fremskridt i Skagen, men samtidig er realistisk tilgang til anvendelse af den økonomi der er til rådighed.

Jeg synes det må være tankevækkende hos jer tilhængere, at selv ungdommen fra Skagen ikke bakke det her op. Men had. Nej. Der foregår en demokratisk debat og alle, der får andre til at betale må finde sig i at der bliver stillet spørgsmåtegn ved prioriteringen. Det gør jeg såmænd bare.

Selvfølgelig skal der både være musikskole og bibliotek i Skagen. En evt. udbygning af det nuværende Skagen Kultur og Fritidscenter kunne være løsningen og sikre en optimal udnyttelse af de nuværende ressourcer, ikke mindst personalemæssigt. Jeg ser ingen problemer ved det. Vil du ikke være sød at fortælle mig hvad problemet er ved at samle disse faciliteter for byen ?

Handler en musikskole ikk om at unge kommer og modtager undervisning i et lokale. Kan det ikke foregå ved siden af andre unge der kommer i shorts for at dyrke sport, hvis der ellers er fred og ro ?

Jeg ved godt at den slags kultur, der foregår nu i Skagen kultur og fritidsscenter sikkert ikke er "kultur" i din optik men primært sport - men det er i lige så høj grad kultur for mig - oftest baseret på frivillig ulønnet arbejdskraft i foreningsregi.

En samlet drift vil lagt hen af vejen sikre eks. cafeteriefaciliteter. Alternativet bliver automater og plastickrus.

Andre nye ideer soom der kunne trække helårsturisme til bliver der heller ikke råd til nu, selvom flere skawboer har luftet spændende ide´er herom. Senest har Finn Jacobsen i Skagensavis.dk fortalt om det nye rygcenter.

Med venlig hilsen

Peter Laigaard
leo steenberg andersen, ålbæk 11-11-09 19:13:
Inger kemgff-Nordkap
så skulle du læse hvad han skriver på www.skagenavis.dk, nope , han ligger da ikke kappelskolen for had , men alt uden for frederikshavn,,, koster penge , men ikke ret mange stemme,at miste der, sørgelig , Han har da godtnok en højregående uddannelse, men ved helt sikke at han ikke kan klare sig uden en som jeg (( altså fag)) men så langt tænker de ikke , vi er jo nede på jorden , men mærkelig osse herfra de flest stemme skal komme, så tror ikke han er i valgkamp , mere noget med økonomi
Inger Kempff-Nordkap, Skagen 11-11-09 12:59:
Til lykke til de unge med den gratis transport. Det havde man også, da jeg gik på gymnasiet i Fredrikshavn.

Hvis jeg i den alder var blevet spurgt om min holdning til et kulturhus, ville jeg garanteret heller ikke have syntes, at So ein Ding skulle være spændende.

Men Peter, du lægger jo alle os, der ønsker en ombygning af Kappelborg for had. Hvad ville du egentligt gøre, hvis du ikke kunne pege på Kappelborg?
Du glemmer endvidere, at dele af biblioteket er solgt i en ugunstig tid, men dog for godt 4 mill. kr. Disse tilgik også den slunkne, kommunale fælleskasse.

Mener du i alvor, at biblioteket, som nu mangler plads, skal flytte ind i svømmehallen? Og musikskolen?

Hilsen Inger

Informationer til denne nyhed

Læst: 1023 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 2.9 af 5 fra 11 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
30-11 - Farvel til Venstre: Peter Laigaard ...
15-11 - Ung skagbo: Flertal af de unge er i...
15-11 - Laigaard: - SF gider slet ikke komm...
08-11 - Venstre-politiker smider bombe i va...
08-11 - Peter Laigaard: Overdæk gågaden i F...
01-11 - Borgerportaler lever op til mine fo...
28-10 - Laigaard: - Ideologiske bindinger m...
25-10 - Venstre-kandidat: Nej til socialist...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder