Dilettant-forestilling i byrådet: 0 ud af 6 stjerner
Borgmester Lars Møller (V) får ikke ros for sin ledelse af torsdagens ekstraordinære byrådsmøde.
Tina Laursen har skrevet dette indlæg: Jeg var torsdag 12. maj til to dilettant-forestillinger. Den ene forgik på Fladstrand Skole, hvor de små fra indskolingen opførte "Søren Sørøver". Ingen tvivl om denne forestilling var gennemarbejdet fra alle sider. Det var lige fra kulisser, kostumer til optræden. Alder taget i betragtning: 6 ud af 6 stjerner.
Den anden forestilling, "Fusionen af Abildgård og Fladstrand skoler", foregik i byrådssalen. Debatten omkring den fremtidige skole og deling af elever. Men ak og ve, det viste sig hurtigt, at det kun var halvdelen af aktørerne, der havde forberedt sig til denne forestilling, så forestillingen kom hurtigt til at fremstå useriøs. Alder taget i betragtning: 0 ud af 6 stjerner, hvilket var trist for de aktører, der havde forberedt sig til denne forestilling.
Hvorledes forholder det sig, at børn kan optræde pænt og sætte en ære i at gøre et godt stykke arbejde, mens voksne mennesker, der er valgt til at varetage borgernes ve og vel, kan fremstå så useriøse og uansvarlige?
Jeg er dybt rystet efter at have overværet det ekstraordinære byrådsmøder 12. maj, den manglende seriøsitet, der blev lagt for dagen. Hvor var den økonomiske ansvarlighed? Hvor var de politiske ideologier? Hvor blev almindelig god opførelse af? Og hvor blev fornuften af?
Undrer mig over, når man bliver indkaldt til ekstraordinært byrådsmøde, at man så ikke har forstået, det er en sag af en vis vigtighed, og man derfor er forpligtet til at sætte sig ind i sagen - og ikke mindst økonomien. Jeg forstå ikke, at de økonomiske beregninger, der tidligere er blevet efterspurgt, ikke er lavet til dette møde. Eller er det fordi man ved, at sagen så vil skride, og vi skal for alt i verden ikke tabe ansigt nu, hvor vi har taget en beslutning? Er det således alle sager vedtages i byrådet? Uden gennemarbejdet arbejdsgrundlag?
Birthe Marie Pilgaard (S) og Peter Laigård (LA) viste økonomisk ansvarlighed og efterspurgte tal og de manglende økonomiske beregninger og et arbejdsgrundlag, men blev afvist af borgmesteren, at analysen ikke skulle laves for analysens skyld.
Jamen, hr borgmester, den havde da den største relevans, da denne belysning af økonomien kunne danne grundlag for fornuften i denne skolesammenlægning. Hvorfor skal så mange børn og lærere smides rundt på to matrikler, hvis der ingen økonomisk besparelse er heri? Din egen forvaltning har jo udtalt, at provenuet er det samme ved lodret som vandret deling af børnene.
Så man kan kun være dybt bekymret for Frederikshavn Kommunes fremtid, for hvis andre sager af økonomisk art får samme sagsbehandling, kommer vi da snart under administration fra indenrigsministeriet.
Denne sag har ikke kun et økonomisk aspekt, men også menneskelig aspekter. Jeg undrer mig over Pia Karlsen (V) og Anders Broholm (V), der tidligere har været fortalere for, at søskende skulle gå på samme skolen – søskendereglen. Ja, søskendereglen står endda også i Paul Rode (SF) inde for, men nej, ikke i forbindelse med Abildgård og Fladstrand.
Jeg er chokeret over, at Paul Rode (SF) tager andenhånds bysladder med i byrådssalen og i den grad synes, han kan tillade sig at kæmme alle forældre fra Fladstrand over en kam, dybt pinligt og uden for kontekst. Han formaner til god opførelse, men bringer i stedet mere brænde til bålet for at retfærdiggøre sit eget arbejde i B&U udvalget.
Desværre har der bare været for mange pinagtigheder i den nye skolestruktur, skolesammenlægning og implementering heraf, hvilket også hele sagsbehandlingen af Abildgård og Fladstrand har båret præg af.
Personligt er jeg ikke imod skolesammenlægning, men den skal foregå på et ordentlig og sagligt grundlag. Håber politikkerne har lært lektien nu og inviterer alle aktører til den nye midtbyskole til dialog/ orientering, så de ikke skal gennem denne samme frustration og manglende dialog/orientering, som vi har været udsat for her i nordbyen.
I nordbyen blev der kun tabere i den nye skolestruktur – to skoler - velfungerende på hver deres måde, er nu ødelagt. Forældre, der nu søger væk og forsøger at finde anden skole til deres børn. Og kommende skolebørn til skoledistriktet i nordbyen! Tja, det vil tiden vise, for hvem vil melde sit barn til en skole med to adresser? Velvidende, at børnene skal starte på én adresse og i løbet af få år skal flytte over på en anden adresse. Et skoledistrikt – et lokalområde blev torsdag 12. maj ødelagt med stemmerne 15-16.
Alle blev tabere i dette spil - børn, forældre, lærere, B&U, politikere. En sort dag for byrådet i Frederikshavn, for Abildgård skole og Fladstrand skole.
Skulle vi ikke konkludere at nogen er tilfredse og andre er ikke.
Om Forvantning og B&U har lavet et stykke seriøst arbejde, er der ihvertfald flere meninger om!
Nu skriver jeg omkring økonomisk uansvarlighed og useriøs retorik i byrådssalen.
Men hvis vi lige holder os for øje for, hvorfor ny skolestrukturen blev vedtaget så var det pga faldende børnetal og skolebygninger der trænger til en kærlig hånd, derfor var der fra kommunens side ønske om skolesammenlægning af 8 skoler, klasseoptimering dvs 28 elever i klasserne etc, dette ikke mindst for at SPARE penge i Fr. Havn kommune. Nu er der så kommet en fusionsrapport der ser frem til 2021, denne siger at frem til 2021 kan hverken Abildgård og Fladstrand skole fysisk rumme alle børn fra de 2 skoler, medmindre der sker en ud/tilbygning til en af skolerne. Denne ud-/tilbygning er der så ikke penge til nu pga af en slunken kommunekasse, fair nok – og pengene vil aldrig blive bevilliget iflg Venstre.
Og hvornår efter 2021 en af skolerne kan rumme alle børn vides så ikke……. Men ved den valgte vandret-deling af børnene skal kommunen/skolen nu ud og bruge penge på trafiksikkerhed, buskørsel, lokaleoptimering etc. – dette KOSTER penge! Og vi skulle SPARE!
Og med baggrund i ovennævnte syntes jeg det er urimeligt at man ødelægger 2 hver for sig velfungerende skoler, hiver 877 børn op fra deres daglighed, fjerner søskende fra hinanden, skolen i nordbyen ligger på 2 matrikler - når der ingen besparelse er og når opbakning til valgte vandret deling ikke er større.
Så jo jeg syntes der er mange tabere – hvorfor skulle så mange trækkes gennem dette hvis hensigten ikke kom i mål og besparelserne forsvandt i det blå.
Så sjovt nok kan jeg ikke se det positive i at Frederikshavn kommune, forvaltningen, B&U og byrådet ikke har lavet en seriøs sagsbehandling omkring skolesammenlægningen af Abildgård og Fladstrand.
Men ja, jeg ønsker da det bedste for den fremtidige skole- for det fortjener børnene og lærerne.
Sjovt nok at du mener aller er tabere i denne sag. Man kan vælge at se de negative eller positive. Jeg vælger den sidste. Jeg mener at en større fællesskab for de enkelte årgange vil skabe flere venskaber og en dynamisk udvikling for alle børn og glæder mig til et godt samarbejde fremover mellem alle parter.
Rigtig som du skriver , er ovennævnte skrevet i jeg-form og er kun min personlige refleksion efter byrådsmødet torsdag den. 12. maj. Hvis andre har haft sammen oplevelse og har skrevet herom – ja, så kan jeg kun konkludere at jeg ikke har været den eneste der har haft samme noget rystende oplevelse af politikkerne og deres håndarbejde den 12 . maj.
Syntes det er dybt bekymrende hvis andre sager med økonomisk aspekt bliver behandlet så lemfældigt i byrådet, som tilfældet har været med Fladstrand og Abildgård.
Sikker på hvis der var kommet et fælles indlæg fra Fladstrand forældre, ja, så havde du også udråbt det som patetiske og en flok der ikke forstod demokratiets spilleregler, så fred være med det...
Det er da lidt små patatisk at den fladstrand gruppe der har stået side og side i at par måneder nu her i medierne, nu ikke kan finde ud af at gå sammen om at indlykke ET fælles læserbrev.
Nu kan de tilsyneladende ikke finde hinandens telefonnumre, og er derfor nødt til at indrykke hver deres indlæg i en lang række efert hinanden, men fuldstændigt samme budskab.
Det kunne godt se ud som om at nogen tror at jo flere gange man skriver det samme, jo mere ret får man.... Det er altså ikke tilfældet, tværtimod fremstår det jo helt og aldeles kværlulant agtigt, og egentlig også lidt barnligt!
Hvad er formålet med at hver mand sender sit indlæg, fremfor at i går sammen som den gruppe i nu er - i skriver jo alligevel fuldstændigt det samme!
Informationer til denne nyhed
Læst:
1396 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.3 af 5 fra 11 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
Om Forvantning og B&U har lavet et stykke seriøst arbejde, er der ihvertfald flere meninger om!
Men hvis vi lige holder os for øje for, hvorfor ny skolestrukturen blev vedtaget så var det pga faldende børnetal og skolebygninger der trænger til en kærlig hånd, derfor var der fra kommunens side ønske om skolesammenlægning af 8 skoler, klasseoptimering dvs 28 elever i klasserne etc, dette ikke mindst for at SPARE penge i Fr. Havn kommune. Nu er der så kommet en fusionsrapport der ser frem til 2021, denne siger at frem til 2021 kan hverken Abildgård og Fladstrand skole fysisk rumme alle børn fra de 2 skoler, medmindre der sker en ud/tilbygning til en af skolerne. Denne ud-/tilbygning er der så ikke penge til nu pga af en slunken kommunekasse, fair nok – og pengene vil aldrig blive bevilliget iflg Venstre.
Og hvornår efter 2021 en af skolerne kan rumme alle børn vides så ikke……. Men ved den valgte vandret-deling af børnene skal kommunen/skolen nu ud og bruge penge på trafiksikkerhed, buskørsel, lokaleoptimering etc. – dette KOSTER penge! Og vi skulle SPARE!
Og med baggrund i ovennævnte syntes jeg det er urimeligt at man ødelægger 2 hver for sig velfungerende skoler, hiver 877 børn op fra deres daglighed, fjerner søskende fra hinanden, skolen i nordbyen ligger på 2 matrikler - når der ingen besparelse er og når opbakning til valgte vandret deling ikke er større.
Så jo jeg syntes der er mange tabere – hvorfor skulle så mange trækkes gennem dette hvis hensigten ikke kom i mål og besparelserne forsvandt i det blå.
Så sjovt nok kan jeg ikke se det positive i at Frederikshavn kommune, forvaltningen, B&U og byrådet ikke har lavet en seriøs sagsbehandling omkring skolesammenlægningen af Abildgård og Fladstrand.
Men ja, jeg ønsker da det bedste for den fremtidige skole- for det fortjener børnene og lærerne.
Syntes det er dybt bekymrende hvis andre sager med økonomisk aspekt bliver behandlet så lemfældigt i byrådet, som tilfældet har været med Fladstrand og Abildgård.
Sikker på hvis der var kommet et fælles indlæg fra Fladstrand forældre, ja, så havde du også udråbt det som patetiske og en flok der ikke forstod demokratiets spilleregler, så fred være med det...
Nu kan de tilsyneladende ikke finde hinandens telefonnumre, og er derfor nødt til at indrykke hver deres indlæg i en lang række efert hinanden, men fuldstændigt samme budskab.
Det kunne godt se ud som om at nogen tror at jo flere gange man skriver det samme, jo mere ret får man.... Det er altså ikke tilfældet, tværtimod fremstår det jo helt og aldeles kværlulant agtigt, og egentlig også lidt barnligt!
Hvad er formålet med at hver mand sender sit indlæg, fremfor at i går sammen som den gruppe i nu er - i skriver jo alligevel fuldstændigt det samme!