Gå til hoved-indhold
06. oktober 2009 - kl. 05.10

Direktør skruer bissen på overfor ballademagere

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Ifølge Hockeymagasinet blev en gravid kvinde fredag aften sparket i maven, da der opstod slagsmål uden for Scanel Hockey Arena.
Af: Kanal Frederikshavn

Frederikshavn White Hawks skruer bissen på overfor de fans, som ikke opfører sig ordentligt. Det skeri kølvandet på flere tilfælde af vold og hærværk efter fredagens 5-0 sejr over Herning.

Ifølge www.hockeymagasinet.dk opstod der tumult efter kampen ved udgangen af hallen. Kontrollørerne fik dog skilt de to fangrupper fra hinanden.

Men det var ikke slut her, for cirka 15 af White Hawks-fans var søgt hen til Hernings fanbus, og her startede et slagsmål, hvor en gravid kvinde blev sparket i maven. Personen bag er sigtet for vold. Derudover blev der kastet sten efter bussen, som gav et par revner i forruden - ifølge Hockeymagasinet.

Elite Nord drøftede sagen på et møde mandag.

- Der vil blive uddelt karantæner efter fredagens kamp, og der vil fremover blive slået hårdt ned på de publikummer, der ikke forstår, hvordan man opfører sig som publikum i Scanel Hockey Arena, garanterer direktør Mogens Andersen.

- Dette er ikke acceptabelt, og vi tager meget skarp afstand for disse handlinger og denne gruppe publikummer. Vi har været opmærksom på gruppen gennem længere tid og været tålmodige med deres ageren, og vi må sande, vi har været for tålmodige, udtaler ishockeydirektøren.

White Hawks spiller i aften sæsonens tredje kamp i AL-Bank Ligaen. Det sker ude mod EfB Ishockey.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...