Gå til hoved-indhold
03. januar 2018 - kl. 13.01

Er det her, at Burger King åbner i Frederikshavn?

  • 1 af 6
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 6
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 3 af 6
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 4 af 6
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 5 af 6
    Det bliver spændende at se, om Burger King åbner her på den gamle avisgrund i Danmarksgade.
  • 6 af 6
    Det bliver spændende at se, om Burger King åbner her på den gamle avisgrund i Danmarksgade.
Af: Michael Frederiksen

Frederikshavns Avis' gamle lokaler i Danmarksgade 3 er nu fortid. Ejeren af bygningen, Colosseum Ejendomme A/S, vil ikke kommentere vedholdende rygter om, at Burger King åbner en restaurant på grunden.

Murbrokkerne ligger stadig på grunden, men bygningerne er nu jævnet med jorden. Kanal Frederikshavn kiggede forbi tirsdag eftermiddag, hvor vi lavede videoen i bunden af denne artikel.

Mange i Frederikshavn er overbeviste om, at Burger King åbner på grunden, som ligger ud til den trafikerede Skippergade, men projekt- og udviklingskoordinator Lene Bøgh, Colosseum Ejendomme A/S, har ingen kommentarer.

Hun vil kun fortælle, at Colosseum Ejendomme A/S har jævnet bygningen med jorden, fordi den ikke kunne bruges til noget.

- Nu laver vi et fint og pænt hjørne hele vejen op til Nytorv. Der bliver ryddet op i bygningerne, facaderne renoveres, og alle lejligheder sættes løbende i stand. Vi laver også to nye lejligeder med havudsigt, oplyser Lene Bøgh.

Burger King udvider i øjeblikket antallet af restauranter i Danmark. Kæden har netop åbnet i Haderslev og er i gang med at bygge i Hjørring.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkanalfrederikshavn%2Fvideos%2F1883746544991471%2F&amp;show_text=0&amp;width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" allowfullscreen="true"></iframe>

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...