Gå til hoved-indhold
05. januar 2011 - kl. 03.01

Erhvervsdirektør bliver boende i Frederikshavn

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Jørgen Ove Jensen er født og opvokset i Frederikshavn, og familien vælger også at blive boende i Frederikshavn, selv om han fremover skal arbejde i Herning.
Af: Kanal Frederikshavn

Jørgen Ove Jensen bliver boende med sin kone og datter på Ørnevej i Frederikshavn, selv om han nu skifter jobbet som erhvervsdirektør i Frederikshavn ud med stillingen som medejer og administrerende direktør for HJEM A/S i Hammerum ved Herning.

- Jeg skal have et værelse eller en lille lejlighed i Herning, men ellers er det i første omgang planen at blive i Frederikshavn. Arbejdet kommer til at fylde det meste af tiden i Herning, men jeg regner med at køre hjem mindst en enkelt gang om ugen og selvfølgelig i weekenden, siger Jørgen Ove Jensen.

Han har et stort kendskab til byggebranchen. Der står både blikkenslager og civilingeniør i hans cv, ligesom han har en fortid som direktør for vinduesfabrikken Velux.

HJEM A/S gik konkurs inden jul, men nu er der tilført 7-8 millioner kroner i ny kapital. Industri Udvikling II K/S (bl.a. ejet af flere pensionsselskaber) er blandt ejerne. Virksomheden har bygget omkring 500 helårshuse i Danmark. Byggeelementerne fremstilles på fabrikken i Hammerum og færdigmonteres på soklen på kun én arbejdsdag.

På spørgsmålet om, hvordan profilen på Frederikshavns nye erhvervsdirektør bør se ud, svarer Jørgen Ove Jensen:

- Han skal være opfindsom og kreativ, og det er vigtigt at kunne se hvilke idéer, der er bæredygtige - også når du har ryggen mod muren. Endelig er det afgørende at kunne få virksomhederne i området til at arbejde sammen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...