Gå til hoved-indhold
23. juni 2010 - kl. 04.06

Et godt motionsløb kræver velforsynede depoter

  • 1 af 2
  • 2 af 2
    Jan Vajhøj er klar til start søndag formiddag på Fisketorvet, ved Tordenskioldstatuen i gågaden i Frederikshavn.
Af: Kanal Frederikshavn

Nedtællingen til den første udgave af Toppen af Danmark Løbet er for alvor i gang, og løbsarrangør Jan Vajhøj HAR opskriften på succes klar: Opmærksomme hjælpere og velforsynede depoter.

- Danskere synes, at festen er god, hvis maden er god. Sådan er det også i et motionsløb, smiler Jan Vajhøj.

Menuen i depoterne byder bl.a. på solbærsaft, energidrik, chokolade, appelsiner, nødder, rosiner, bananer og energibarer. Der er depoter i målområdet på Fisketorvet (ved Tordenskioldstatuen), samt ved maratonrutens vendepunkt (ved Palmestranden).

Hjælperne er en anden vigtig nøgle til succes i Toppen af Danmark Løbet, som Tordenskiolds Soldater skyder i gang på søndag (27. juni).

- Det nytter ikke noget, at hjælperne eksempelvis står og taler i mobiltelefon. De skal hele tiden være opmærksomme, så de kan hjælpe løberne, når de kommer, siger Jan Vajhøj.

Hjælperne kommer bl.a. fra Ravnshøj Goes Running og Hjemmeværnspolitiet.

Det er muligt at tilmelde sig Toppen af Danmark Løbet helt indtil på selve løbsdagen, hvor halvmaraton og maraton begynder kl. 10.00, mens 3, 6 og 12 kilometer skydes i gang kl. 12.00.

Læs mere om løbet på Fitminds hjemmeside.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...