Gå til hoved-indhold
31. januar 2012 - kl. 10.01

Februar fyldt med musikalske tilbud

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Medina gæster Det Musiske Hus lørdag 18. februar. Der er udsolgt.
Af: Leif Jensen

I februar kan Det Musiske Hus prale af hele tre totalt udsolgte optrædener på scenen i Frederikshavn. Det drejer som visitten af Niels Hausgaard, hvor billetterne blev revet væk på under 20 minutter. Om showet ”Nu som mennesker”, hvor der er sjov med Casper & Frank, og endelig koncerten med Danmarks popkronprinsesse Medina.

Men derudover er der besøg fra den amerikanske jazzscene i skikkelse af Mulgrew Miller, der allerede som ni-årig for første gang sang i en større forsamling og som 14-årig besluttede sig for, at musikken skulle være hans levebrød. Den nu 56-årige amerikanske pianist byder på musik i vaskeægte bigbandstil, når han i morgen gæster scenen i Det Musiske Hus sammen med Klüvers Big Band.

Hvis man er til musik af en ganske anden kaliber, så kommer et af Danmarks mest kendte kopibands på besøg i Maskinhallen fredag 10. februar. Det drejer sig om Led Zeppelin Jam, hvor frontfigur Alex Nyborg Madsen synger, så det runger og skaber liv og glæde. Bandet startede for over 22 år siden og lagde egentlig sig selv i graven i 1999, men begyndte igen, da selveste Kronprins Frederik bookede dem til Rock´n Royal-showet i Parken i anledningen af det royale bryllup i 2004.

For det næste koncertaktuelle navn startede det hele med en optræden for 35 kroner, en øl og en platte pr. mand. Nu her over 40 år senere er orkesteret på deres afskedsturné, der lørdag 11. februar bringer dem til Arena Nord. Det er Sportens Venner og Dybvad Open Air, der er arrangører, når Jens Memphis og de andre gyldne løver synger ved hawet for allersidste gang.

”Øjeblikkets mester” er titlen på en af de næste på den frederikshavnske koncertkalender i februar. Det er en herre, der også har været en del af musikbranchen gennem de seneste 40 år. Det drejer sig om den gamle protestsanger og aldrende poet Knud Christensen, hvilket der rent faktisk står på Sebastians dåbsattest. Nu er han så endnu engang på turné igennem landet med en håndfuld nye sange, der helt sikkert vil blive krydret med mange af de gamle kendte, når Sebastian er i Det Musiske Hus onsdag 22. februar klokken 20:00.

Lørdagen efter klokken 13:00 er der dobbelt-arrangement i form af familieunderholdning med Hr. Skæg, der laver bogstavskoncert i Det Musiske Hus som det eneste sted i Nordjylland. Den syngende, langskæggede herre spiller sit talent på flere heste, da han rent faktisk igen er på scenen om aftenen som en del af indie pop-bandet N*Grandjean. Mikkel Lomborg, der er Hr. Skægs borgerlige navn, er med på keyboard og kor i dette nye lovende danske band, der spillede som opvarmning for Agnes Obel i efteråret. Alt musikken, både til Hr. Skæg og til N*Grandjean, er skrevet af frontfiguren Nikolaj Grandjean.

Derudover er der i løbet af februar indledende runde i Band Battle 2012. Der er jazzkonkurrence-kvartfinale i Ung Jazz og endelig Tonseraften med decideret og dedikeret hård rock. Læs meget mere på www.detmusiskehus.dk

Dermed alt i alt en bred vifte af spændende musikalske arrangementer i Frederikshavn. Det er bare med, at komme ud og få en på ”opleveren”.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...