Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
18.08.2009 | Af: Martin Pedersen

FfI får i aften besøg af oprykkerne fra Løgstør

FfI forsøger i aften at erobre sæsonens anden sejr, når Løgstør gæster Frederikshavn Stadion.

I aften skal FfI's JS-hold i fodbold igen spille hjemmekamp. Denne gang kommer nyoprykkerne fra Løgstør på besøg. Det bliver spændende, om FfI kan fortsætte de gode takter fra 4-1 sejren i fredagens sæsonpremiere.

 

FfI har i nyere tid ikke mødt dagens modstander. Derfor er det vanskeligt at vurdere Løgstør. Det vides dog, at Løgstør er nyoprykker fra serie 1, holdet trænes af Kenneth Cortsen, og Løgstør tabte 2-3 til Kvik/Aalestrup i sæsonpremieren. 

FfI må undvære Jesper Thorius, som er ude med en skade. Andrew Nilsson er ligeledes væk på grund af ferie.

- Det var vigtigt, at vi kom godt fra start, hvilket giver en vis ro, og det er klart, når vi spiller på Frederikshavn Stadion, må vi betegnes som favoritter, siger FfI's træner, Peter Jacobsen.

Kampen fløjtes i gang kl. 19.00.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 197 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.0 af 5 fra 1 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
16-08 - FfI fremragende fra start med 4-1 s...
11-08 - FfI-fodbold: Bookmaker-favorit i Jy...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder