FfI vandt 1-0, da frederikshavnerne senest gæstede Lerpytter Anlæg i Thisted.
I anden spillerunde skal FfI's nedrykkere i Jyllandsserien søndag på efterårets længste rejse. Turen går til Thisted, hvor de blå/hvide divisionsreserver står på programmet. Modsat FfI's gode start kom Thy-mandskabet mindre godt fra land.
2-0 i lokalbraget mod Sæby var facit efter en FfI-indsats på det jævne - i hvert fald bedømt ud fra første halvleg. Med sejren kom Lennart Bak og Jan Wrensteds tropper dermed fornuftigt fra start.
Helt det samme kan man ikke sige om Thisteds reserver. På udebane blev det sidste søndag til et nederlag på 1-5 til reservekollegerne fra HI. Det relativt store nederlag skal man ikke lægge det store i, for de såkaldte reservemandskaber skifter meget ud i truppen fra kamp til kamp.
I foråret 2010 - den halvsæson, der sikrede FfI en plads i Danmarksserien - blev det til to kampe mod thyboerne. Såvel på Lerpytter Anlæg som på Frederikshavn Stadion blev det til en smal FfI-sejr på 1-0. I Thisted scorede Rune Sønderby, der fortsat er skadet, og på hjemmebanen scorede Mike Petersen det sejrsmål, der faktisk sendte FfI op i den fjerdebedste række.
Kampen mellem Thisted og FfI fløjtes i gang kl. 15.30.