Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
10.01.2019 | Af: Michael Frederiksen

FfI Fodbold skifter mening: Forlader FUF

Formand Anders Brandt Sørensen: - Vores holdning er, at kampen for nogen foreninger ikke skal gå ud over andre.
På et ordinært bestyrelsesmøde i denne uge vedtog en enig bestyrelse i FfI Fodbold at udtræde af paraplyorganisationen Frederikshavn Ungdoms Fællesråd (FUF) med øjeblikkelig virkning.

 

- I FfI Fodbold må vi konstatere, at vi igennem længere tid ikke har følt os repræsenteret af FUF i væsentlige sager. På den baggrund har vi valgt at udtræde af FUF, udtaler formand for FfI Fodbold Anders Brandt Sørensen.

FUF-formand Henrik Carlsen beskyldte i december Anders Brandt Sørensen for en "arrogant afvisning" af ønsket om Multicenter Frederikshavn. I første omgang forblev FfI Fodbold medlem af FUF, men nu lyder der andre toner.

- Vi smækker ikke med døren og håber alt det bedste for FUF. Jeg kan konstatere, at andre foreninger har glæde af FUF, så derfor vil jeg ønske FUF held og lykke fremover i bestræbelserne på at fremme gode forhold for alle klubber og foreninger i Frederikshavn kommune, siger FfI's fodboldformand.

I fremtiden vil FfI Fodbold arbejde indenfor fællesskaber, som giver plads til alle.

- Vores holdning er, at kampen for nogen foreninger ikke skal gå ud over andre. Det er utidig indblanding, hvis vi eller andre begynder at blande sig i, hvor for eksempel Frederikshavn Tennisklub skal spille og træne. Det ved de bedst selv. Derimod vil vi til en hver tid kæmpe for at bevare så mange klubber og foreninger i vores kommune som muligt. Mangfoldigheden i vores langstrakte kommune fra nord til syd har altid været vores farverige styrke. Lad os arbejde for at bevare det, så vi kan få de lokalopgør, vi alle elsker, siger Anders Brandt Sørensen.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close