37 foreninger fra hele landet er udtaget, én af dem er FfI Gymnastik.
37 idrætsforeninger fra hele landet skal deltage i Danmarks første DM i foreningsudvikling. DGI Nordjylland har udvalgt PGU og FfI Gymnastik til at være med.
Svend Lindahl, foreningskonsulent i DGI Nordjylland, fortæller:
- Vi har udtaget PGU og FfI Gymnastik, fordi vi anerkender den store frivillige indsats, der skaber værdi i hverdagen for mennesker i lokalsamfundet. Vi har også udtaget de to foreninger, fordi de har en ambition om at udvikle foreningen, så den i endnu højere grad end i dag kan blive et kraftcenter for tidens idræt og foreningsliv.
Det er Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger (DGI), der står bag de første mesterskaber i foreningsudvikling. Anledningen er, at 2011 er europæisk frivillighedsår. Det utraditionelle danmarksmesterskab bygger på DGI’s ambition om, at landets idræts- og gymnastikforeninger bliver eksperter i at fange tidens tendenser indenfor idræt og motion.
- Danmark er kendt for et blomstrende foreningsliv, som gennem 150 år har formået at engagere danskere. Vi forventer, at deltagerne ved DM i foreningsudvikling vil sætte aftryk og danne model for andre foreninger, siger Dorte With formand for DM-styregruppen og medlem af DGI’s hovedbestyrelse.
Repræsentanter for de to nordjyske foreninger var med, da DM blev fløjtet i gang ved en konference i Århus. Her fik de inspiration fra andre foreninger indenfor fem "discipliner" i konkurrencen. De fem discipliner er områder, der har stor betydning i hverdagens foreningsliv:
1: ledelse og rekruttering af frivillige 2: medlemmer 3: idræts- og aktivitetsudvikling 4: faciliteter 5: involvering i lokalsamfundet
Vinderne kåres i maj 2012.
- DM i foreningsudvikling er en helt ny mulighed for skabe modeller og fyrtårne for ny udvikling, og vi glæder os til at følge foreningernes indsats det næste halve år, siger Dorte With.