Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
24.10.2011 | Af: Martin Pedersen og Kanal Frederikshavn

FfI klar til at spille om oprykning til DS-serien

Anfører Mike Petersen blev kåret til kampens bedste FfI'er.

Trods lørdagens skuffende 2-5 nederlag til Aalborg Freja er FfI nu sikker på en plads i forårets oprykningsspil til Danmarksserien. Weekendens øvrige resultater betyder, at FfI ender i Top 4, selv om der resterer to spillerunder.


 

FfI holdt søndag en vågent øje med opgøret mellem Thisted og Sæby, og med resultatet 1-1 er det en kendsgerning, at FfI skal spille om oprykning i foråret.

Der er stadig en mulighed for, at FfI slutter á point med både Lindholm og Sæby, men sker det, afgøres placeringen ved indbyrdes kampe, og her vil det i dette tilfælde være Sæby eller Lindholm, som trækker det korteste strå.

Ellers var der i denne weekend ikke meget at juble over set med FfI-øjne. Trænerduoen Jan Wrensted og Lennart Bak udtalte efter nederlaget i Aalborg Freja:

- Vi taber 5-2 i en kamp, hvor vi egentlig har en del chancer, men samtidig laver vi en lang række utilgivelige fejl, som desværre blev kostbart. Spillet fremad banen var okay, men generelt manglede der en hel del.

Thomas "Tomo" Sørensen og Mike Petersen - kåret til kampens bedste FfI'er - scorede FfI's mål.

FfI spiller lørdag kl. 13.30 ude mod Lindholm.


 


BillederTilføj billede


FOTO: Jan Johansen

VideoerTilføj video

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 689 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 5 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder