FfI var bagud ved pausen, men vandt over Stoholm
FfI's håndboldherrer er kommet glimrende fra start i 2. divison, og det smittede positivt af på tilskuerinteressen til hjemmekampen mod Stoholm. Og publikum fik, hvad de kom efter. FfI vandt 29-22 efter at have været bagud 13-15 ved pausen.
Stoholm kom bedst fra start og var hele tiden et par skridt foran hjemmeholdet. Midtvejs i første halvleg var gæsterne foran med 9-8. Denne føring formåede de at holde til en fortjent pauseføring på 15-13.
I anden halvleg fik FfI hurtigt kontakt med Stoholm. Fra 15-15 var det hjemmeholdet, der bestemte "taktstokken" i resten af kampen. Man formåede at øge føringen stille og roligt, primært på grund af et solidt forsvarsspil, godt målmandsspil samt et meget varieret angrebsspil.
- Sejren var fuldt fortjent. Kampens spiller var uden tvivl vores højre back, Peter Guldager, der spillede årets bedste kamp og krydrede det med otte rene mål, fortæller assisterende FfI-træner Thomas Rømer.
Målscorere for FfI:
Peter Guldager 8 mål
Carsten Jensen 8 (2) mål
Kim Ø. Pedersen (100 kamps jubilæum) 4 mål
Rasmus Aebeloe 3 mål
Rasmus Mølgaard 3 mål
Brian Høj 2 mål
Kim Kalstrup 1 mål
Næste kamp er søndag 1. november kl. 15.00 på udebane mod AaB’s ligareserver.





































