Superspark - med Martin Christensen i forgrunden - er næsten på hjemmebane i Dybvad.
På lørdag bydes der op til musikalsk fest, når årets udgave af Dybvad Open Air løber af stablen. Man satser på, at omkring 2.500 mennesker vil synge og danse med, når kendte navne som Sweethearts og Infernal indtager scenen.
Men programmet byder også på lokale bands som The Blue Van, Østre Gasværk og Superspark. Sidstnævnte er et århusiansk band med rødder i Sæby. De kalder sig et rockband, der spiller popsange - og det er dem, der får æren af at åbne ballet klokken 12 på scenen i Søparken.
- Vi glæder os rigtigt meget til at komme "næsten hjem" og ved, at der vil være gamle venner og folk vi kender fra Sæby nede blandt publikum, fortæller bandets forsanger, Martin Christensen, og tilføjer, at han har en barndomsven, som boede i Dybvad og derfor er han kommet rigtigt meget i den lille by.
Martin er vokset op på Solsbækvej og har spillet fodbold i Skjold hele ungdommen.
- Det var et rart og trygt sted at vokse op – og man kendte alle, siger han.
Martin fortæller på byens velkendte dialekt, at der helt klart er et sammenhold i en by som Sæby. Derfor er det meget naturligt, at Superspark udover Martin også består af hans bror Thomas og deres fælles barndomsven og legekammerat fra dengang, Kristian Nitzsch Kristensen.
De tre har udgjort grundstammen i bandet siden starten for seks-syv år siden. Men nu og sikkert også i fremtiden er det udover de tre også Martin Krarup, der er med i bandet. Han sidder bag trommerne – og han har også trådt sine første skridt i Sæby.
Dermed er sammenholdet der altså stadig her ti år efter, at Martin er flyttet fra byen, hvilket også kan ses i de mange mails og kommentarer, som bandet får fra sæbynitter på facebook og youtube. I dag er Martin Christensen 30 år og til daglig skolelærer på Jellebakkeskolen i Risskov ved Århus.
- Men musikken begynder at fylde mere og mere - men vi har også kæmpet i mange år, fortæller han og fastslår, at Superspark er et godt eksempel på, at hvis man er ihærdig nok og hvis man bliver ved med at prøve og prøve, så lykkedes det en dag.
- Det hele startede på Lanternen og Sandy´s Pub, hvor vi spillede røvballe-musik. Men så en dag skrev en dag vi selv en sang, som vi syntes var pissegod – og det var der heldigvis en del andre, der også syntes.
Det hele tog nu først fart i slutningen af 2010, hvor de mødte en af landets kendteste producere, nemlig Chief 1. Martin fortæller, at han på det nærmeste selv "headhuntede" ham, da han bombarderede Chief 1 med mails om, at han lige præcis var den producer, de ledte efter.
- Jeg ved simpelthen ikke, hvor mange gange jeg prøvede at vække hans opmærksomhed – og så endelig en dag sagde han: "Okay drenge, så kom herover."
Og det var altså alligevel en flok betuttede Sæby-drenge, der endelig mødte Chief 1 – manden, der i 80´erne gav opråb til det danske folk i Rockers By Choice – og i 90´erne var bagmand for Sound of Seduction.
- Sjældent har jeg mødt en mand, som er så ærlig og har så mange ambitioner på vores vegne. Vi skylder ham rigtigt meget og anser, at forholdet til ham har vokset sig til et venskab.
Martin var og er stor fan af Sound of Seduction, der blandt andet bestod af sangerinden Christina Groth. Hun er gift med Chief 1 og har i Cheif 1´s studie hjulpet Martin med stemmetræning til at blive en endnu bedre sanger.
I studiet i Vanløse – kaldet Chiefment - er Superspark ved at klargøre debutalbummet, der efter planen udkommer i løbet af efteråret. Et album, der lige nu er halvt færdigt, men allerede nu kan man på landets lokalradiostationer høre sangen ”Dum”. Sangen er en forløber for albummet og handler om en flirt, en sommerforelskelse i en melodi, som man kun kan blive i godt humør af.
"Dum" ligger på youtube - og er nu på blot tre uger godt på vej mod 8.000, der har klikket sig ind på sangen. Den 15. august ligger sangen klar til download på iTunes. Men inden da kigger Superspark fredag morgen forbi P4 Nordjylland, hvor Kanal Frederikshavns Michael Frederiksen de seneste tre uger har været sommervikar. Her lover Martin, at han og de andre drenge fra bandet tager deres instrumenter med og giver en lille intimkoncert til ære for lytterne.
Til spørgsmålet om, hvor Superspark er henne om nogen år og om jobbet som skolelærer skal skrinlægges, udbryder Martin straks:
- Få mennesker kan leve af musik i Danmark – men hvis man kunne ville det da være fantastisk.