Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
18.08.2021 | Af: Michael Frederiksen

Fodbold: Vestvendsyssel langt foran Østvendsyssel

Mens FfI's cheftræner, Peter Enevoldsen (t.v.), er positiv over for et samarbejde i Østvendsyssel, vil Nikolaj Dorff (t.h.), cheftræner for IF Skjold Sæby, hellere bruge alle sine kræfter på udviklingen i Sæby.
FODBOLD: Vestvendsyssel har Jammerbugt og Vendsyssel FF i 1. division. Østvendsyssel har IF Skjold Sæby og FfI i Jyllandsserien. Hvad er de to klubbers holdning til at lave en fælles overbygning i Østvendsyssel med "den nødvendige" opbakning fra erhvervslivet?

 

Det spørgsmål har vi stillet de to cheftrænere som optakt til aftenens lokalbrag på Sparekassen Vendsyssel Arena i Sæby mellem IF Skjold Sæby og FfI.

Mens FfI's cheftræner, Peter Enevoldsen, er positiv over for idéen, vil Nikolaj Dorff, cheftræner for IF Skjold Sæby, hellere bruge alle sine kræfter på udviklingen i Sæby.

Peter Enevoldsen:

- Det er klart, hvis man vil i Danmarksserien/2. division igen, skal der nok flere penge til. Sæby kommer fra Danmarksserien og har set, det er svært at blive der. Vi havde chancen for oprykning til Damarksserien i foråret, men manglede lige den sidste skarphed for at vinde rækken. En overbygning kunne da være spændende rent sportsligt, men jeg ved jo ikke, hvad ledelsen i begge klubber vil sige til det.

Peter Enevoldsen vurderer, at der er plads til et 2. divisionshold på østkysten, hvis man kan finde nogle sponsorer, der vil skyde lidt kapital ind i overbygningen.

- Du er nødt til at blive en kontraktklub for at have styr på spillerne i ferien og i dagligdagen, mener FfI-træneren.

Nikolaj Dorff:

- Som fodboldtræner er min første prioritet at være en del af en organisation, som jeg deler værdier med. Og det gør jeg med IF Skjold Sæby. Jeg er optaget af, hvordan vi år efter år kan lægge nye lag på klubbens udvikling og levere høj kvalitet til klubbens medlemmer.

- Lige nu er vi et rigtig godt sted med vores klub. Vi har igangsat en række spændende initiativer i den samlede trænergruppe, som både på kort og langt sigt styrker klubbens position i Vendsyssel. I IF Skjold Sæby bekender vi os til hårdt arbejde 365 dage om året, og én af vores leveregler er: "Med flid kommer dygtighed - med dygtighed kommer held!"

Nikolaj Dorff ønsker, at IF Skjold Sæby skal være en klub, der er kendt for at være åben for dialog og inspiration udefra.

- I dagligdagen har vi en god og tæt dialog med landsdelens øvrige klubber. En dialog, som er med til at gøre os endnu dygtigere og skarpere i forhold til vores opgave. Den kultur holder vi fast i, for vi tror på, at det er den bedste tilgang til fodbold generelt, fastslår Sæby-træneren.

Der er kampstart kl. 19.00 i aften i Sæby.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close