Gå til hoved-indhold
28. juli 2011 - kl. 14.07

Folketingets tidligere formand åbner Havnefest

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Christian Mejdahl nød stor respekt fra alle sider i dansk politik.
Af: Kanal Frederikshavn

Folketingets tidligere formand Christian Mejdahl bliver lørdag 13. august åbningstaler ved FDF Strandbys Havnefest.


- Det er lykkedes os at lave en aftale med Christian Mejdahl om, at han kommer til Strandby og åbner Havnefesten. Det er vist almindelig kendt, at arbejdet blandt børn og unge står Mejdahls hjerte nær, så vi glæder os meget til hans besøg, fortæller Eigil Grønkjær fra FDF Strandby.

Christian Mejdahl var i over 20 år medlem af Folketinget for partiet Venstre og kunne afslutte sit politiske virke med fire et halvt år som formand for Tinget. Mejdahl forlod politik i november 2007, hvor han besluttede ikke at genopstille til folketingsvalget.

At Mejdahl nød stor respekt fra alle sider i dansk politik ses blandt andet af, at det var SFs gruppeformand Ole Sohn, der tog initiativ til udgivelse af portrætbogen "Med formandens tilladelse". Bogen er skrevet af forfatteren Jette Hvidtfeldt og udkom i 2006 på Sohns Forlag.

I sin præsentation af bogen beskriver forlaget Christian Mejdahl som et menneske, der "repræsenterer alle de bedste gamle danske værdier som ærlighed, hjælpsomhed og beskedenhed tilsat flid og jysk lune; men samtidig som en person, der besidder en autoritet, som udspringer af hans evne til hurtigt at sætte sig ind i komplicerede sager, analysere dem og nå ind til det væsentlige".

Åbningen af Havnefesten i Strandby finder sted lørdag 13. august kl. 13.00.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...