Foredrag med Danmarks Mr. Håndbold i Arena Nord
Mr. Håndbold i Danmark, Anders Dahl-Nielsen, holder lørdag 14. november fra kl. 10.00-11.30 foredrag i Spar Nord Loungen i Arena Nord.
Siden begyndelsen af 1970’erne har Anders Dahl-Nielsen været med, hvor det sker i dansk håndbold. Som landsholdsspiller med mere end 200 kampe. Som dansk mester en håndfuld gange. Som træner for landsholdet og storklubber herhjemme og syd for grænsen. Og som bramfri og kontant tv-kommentator.
Under overskriften "Fra forening til forretning" vil Anders Dahl-Nielsen holde et spændende foredrag om foreningskulturens rødder og dens udvikling gennem de seneste 20 år. Hvilke udfordringer har udviklingen skabt for foreningsidrætten? Og hvordan holder man som foreningsmand fast i værdierne?
Det er nogle af de spørgsmål, der vil blive diskuteret. Anders Dahl-Nielsen vil desuden også komme nærmere ind på den ledelsesfilosofi, der har været gennemgående i hele hans karriere, samt hvordan man med fordel kan anvende testværktøjet Garuda i relation til teams.
Det er Idrætssamvirket i Frederikshavn Kommune i samarbejde med FUF (Frederikshavn Ungdoms Fællesråd), som står bag arrangementet, der er forbeholdt medlemsforeningerne af de to paraplyorganisationer samt deres medlemmer.
- Arrangementet skal, udover at berige de forventede mange mennesker, skabe synlighed omkring de to organisationers arbejde med at sætte fokus på det frivillige og ulønnede foreningsarbejde. Hertil kommer, at begge organisationer håber på at få de sidste foreninger vi mangler i Frederikshavn kommune til at melde sig ind i de to organisationer, udtaler formand Peter Laigaard, formand Idrætssamvirket i Frederikshavn Kommune.





































