Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
03.03.2009 | Af: Kanal Frederikshavn

Rødovre slår høgene 3-2 efter forlænget spilletid


Den fjerde DM-kvartfinale mellem Frederikshavn White Hawks og Rødovre Mighty Bulls blev afgjort i forlænget spilletid. Til stor ærgrelse for hovedparten af de 1516 tilskuere i Scanel Hockey Arena blev Mike Oliveira matchvinder for gæsterne.

 

Rødovres sejrsmål faldt efter næsten otte minutters spil af den forlængede spilletid, hvor det ellers - ligesom i den ordinære kamp - var White Hawks, som havde de fleste afslutninger.

Ikke desto mindre førte Rødovre 2-0 inden tredje periode, men her lykkedes det fuldt fortjent White Hawks at udnytte to overtalssituationer og dermed udligne til 2-2. Rob Globke og Mike Grey scorede White Hawks' mål.

- Vi nåede ikke niveauet fra de to seneste kampe. Vi holdt ikke vores aftaler, men det var flot, at vi kom tilbage, og vi havde vundet kampen, hvis vi havde scoret på vores store chancer, mener Mads Bech.

Med sejren udlignede Rødovre til 2-2 i kvartfinaleserien. Femte duel afgøres torsdag aften i Rødovre. White Hawks har fordel af hjemmebane igen på lørdag.

Læs fyldigt og spændende referat af kampen på AL-BankLigaens officielle hjemmeside.

Se også Rødovre Mighty Bulls' hjemmeside, hvor der både er referat, kommentarer og web-tv.

Foto: Kenneth Rödin
Interview: Torben Stetkær


 


BillederTilføj billede


VideoerTilføj video


af: Kanal Frederikshavn

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 737 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 5.0 af 5 fra 8 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
05-03 - - Vi skal længere frem og turde tag...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder