Gå til hoved-indhold
04. maj 2009 - kl. 23.05

FOX i økonomisk krise - mangler 1,6 mio. kr.

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
Af: Kanal Frederikshavn

Selskabet bag håndboldholdet Frederikshavn FOX er i så stor økonomisk krise, at man nu går tiggergang blandt private og virksomheder, hvis klubben skal overleve.

Ifølge TV2/NORD har selskabet henvendt sig hos et revisionsfirma og en advokat for at få hjælp til en rekonstruktion, der gør det muligt at skaffe en egenkapital, som er tilstrækkelig til fortsat drift.

TV2/NORD er kommet i besiddelse af et brev, der er sendt ud til både private og virksomheder, hvori klubben beder om hjælp.

Af brevet fremgår det, at der i indeværende regnskabsår forventes et driftsunderskud på 600.000 kroner, og at indgåelse af spillerkontrakter til den nye sæson kræver en egenkapital på ca. 1. mio. kroner, da egenkapitalen skal udgøre mindst 25 procent af kontraktsummene.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...