Gå til hoved-indhold
14. februar 2010 - kl. 00.02

FOX-træner: Vi skal vise grænseløs stolthed

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
    Knut Ove Joa, cheftræner i Frederikshavn FOX: - Jeg mener, dette er tiden, hvor vi kan se, hvem der virkelig har hjertet i klubben og gør det de kan for at støtte op, når der blæser storm. Spillerne ved jeg har det. Spørgsmålet er, om alle rundt os har de
Af: Kanal Frederikshavn

Frederikshavn FOX får i dag kl. 14.00 besøg af Roskildes tophold i kvindernes 1. division i håndbold. FOX tabte torsdag aften 28-29 til midterholdet AGF, og det har fået træner Knut Ove Joa til at skrive et interesant oplæg til dagens kamp. Nordmand stiller bl.a. spørgsmålet, om alle omkring klubben har hjertet med i deres arbejde?

Vi har sakset følgende fra Knut Ove Joas optakt på www.foxteam.dk:

"Man behøver ikke være raketforsker for at forstå, at årets målsætning om at vinde 1. division er, om ikke umulig, så i al fald minimal at opnå.

Det har så langt været en svingende sæson med udfordringer både på og udenfor banen. Dette har haft konsekvenser, som gør, at spillerne har det hårdt både fysisk og mentalt. En periode med smal trup har gjort, at nogle spillere må gå ind i nye roller - og det har de gjort godt, men de er også mennesker og fejler som alle andre. Derfor går det galt en gang i mellem.

Jeg mener, dette er tiden, hvor vi kan se, hvem der virkelig har hjertet i klubben og gør det de kan for at støtte op, når der blæser storm. Spillerne ved jeg har det. Spørgsmålet er, om alle rundt os har det?

Når det blæser værst, er det altid enklest at være den klogeste og søge med lys og lygte efter noget negativt. Fordi så har man altid ret: "Hvad sagde jeg", "De er ikke gode nok"…

Det er nu vi skal stå sammen! Det er nu vi skal rejse os og vise, hvad der bor i klubben og byen! Det kan godt være, vi ikke nåede vores mål, men vi skal fortsat vise stolthed! Grænseløs stolthed!

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...