Gå til hoved-indhold
24. august 2010 - kl. 04.08

Fra Tina Dickow til muslimsk kvindegruppe

  • 1 af 2
    FOTO: Kanal Frederikshavn
  • 2 af 2
Af: Kanal Frederikshavn

Det Musiske Hus har netop taget hul på efterårssæsonen, som byder på hele 30 musik- og teateroplevelser. Leder Kasper Bonde er tilfreds med programmet, som er en god blanding af kendte og ukendte kunstnere.

Af kendte kunstnere kan bl.a. nævnes Tina Dickow, Sys Bjerre, Sko/Torp, Tue West, Poul Dissing, Lis Sørensen, Thomas Buttenschøn, Peter Viskinde og Caroline Henderson.

- Personligt glæder jeg mig meget til Pink Floyd Project. Vi har arbejdet på at få dem til Frederikshavn i flere år, og nu er det endelig lykkedes, siger en tilfreds Kasper Bonde.

Den muslimske kvindegruppe Tavse Stemmer er et eksempel på, at Det Musiske Hus også i dette efterår favner bredt.

Det Musiske Hus er fra 2009-2012 udpeget som regionalt spillested med støtte fra Statens Kunstråd til udvikling af den rytmiske scene i regionen.

Se hele programmet her.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...