Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
24.08.2010 | Af: Kanal Frederikshavn

Fra Tina Dickow til muslimsk kvindegruppe


Det Musiske Hus har netop taget hul på efterårssæsonen, som byder på hele 30 musik- og teateroplevelser. Leder Kasper Bonde er tilfreds med programmet, som er en god blanding af kendte og ukendte kunstnere.


 

Af kendte kunstnere kan bl.a. nævnes Tina Dickow, Sys Bjerre, Sko/Torp, Tue West, Poul Dissing, Lis Sørensen, Thomas Buttenschøn, Peter Viskinde og Caroline Henderson.

- Personligt glæder jeg mig meget til Pink Floyd Project. Vi har arbejdet på at få dem til Frederikshavn i flere år, og nu er det endelig lykkedes, siger en tilfreds Kasper Bonde.

Den muslimske kvindegruppe Tavse Stemmer er et eksempel på, at Det Musiske Hus også i dette efterår favner bredt.

Det Musiske Hus er fra 2009-2012 udpeget som regionalt spillested med støtte fra Statens Kunstråd til udvikling af den rytmiske scene i regionen.

Se hele programmet her.


 


BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

VideoerTilføj video

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til denne nyhed endnu. Skal du være den første?

Informationer til denne nyhed

Læst: 433 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.1 af 5 fra 9 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
29-10 - Helgi Jonsson varmer op for Tina Di...
27-08 - Alsidig kulturblender - trods alt u...
<- Tilbage

Flere nyheder





Indlæser nyheder