Frederik Andersen: Fantastisk tid i Fr.havn
Som de fleste i Scanel Hockey Arena sikkert bemærkede i lørdags, var der fornemt besøg af de seneste to sæsoners keeper, landsholdsmålmanden Frederik Andersen. Med sig til Frederikshavn havde han en af sine egne målmandstrøjer fra sin nuværende svenske klub, Frölunda. Den blev vundet af Niklas Bang, som på Kanal Frederikshavn kom med den denne hilsen til Frederik Andersen:
"Hej Frederik.. Tillykke med de gode omtaler og flotte kampe i Frõlunda.. Håber at alt vil gå dig godt og NHL står klar i næste sæson..!! At du ikke kunne bruges herhjemme dengang er lidt uforståligt, og at White Hawks gav dig chancen, er vi vidst alle glade for. Held og lykke frem over.. :), skrev Niklas Bang på Facebook og vandt trøjen.
Helt rigtigt skriver Niklas, at Frederik Andersen ikke kunne bruges i Herning – og derfor kom til Frederikshavn. Todd Björkstand(cheftræner i Herning Blue Fox, red.) mente ganske enkelt ikke, at Frederik var klar nok – derfor lod han Frederik gå. Her var cheftræner Henrik Christiansen fra Frederikshavn White Hawks om nogen skarp og hurtig på aftrækkeren – i hvert fald var Frederik på kontrakt i to år med høgene fra Frederikshavn og sluttede den korte æra i dansk eliteishockey af med at blive valgt til årets spiller. Ikke nok med det, så er Frederik kun blot den anden danske keeper i den bedste svenske række – Peter Hirsch var den første:
- Todd mente ikke, at jeg var klar dengang. Derfor er jeg mere end taknemmelig for, at jeg fik chancen her i Frederikshavn. Selv om jeg ikke kunne spille for Herning dengang, har jeg stadig intet imod klubben eller byen. Det er jo min fødeby, så der er intet ondt i det ”forhold”. Nogle gange sker der ting, som både kan være til fordel og ulempe for én, fortæller den karismatiske 21-årig danske målmandstalent, som med denne udtalelse tydeligt beviser, hvor fattet, loyal og god en person, han er.
Frederik gør det rigtig godt i Sverige. Han har været nærmest fast mand, siden han tiltrådte i Göteborg-klubben, kun afbrudt af en skadesperiode, men Frederik er tilbage for fuld styrke igen. Han har indtil videre lavet fire ”shoot-outs” – altså kampe, hvor han har holdt nullet. Det krydret med en redningsprocent på 93,32%, og kun 1,81 tilladte mål pr. kamp, så er Frederik om nogen én, der gør sig bemærket i Sverige. Frederik har nu heller ikke fortrudt skiftet til Frölunda, selvom tiden i Frederikshavn var rigtig god for den unge landsholdskeeper:
- Jeg har ikke fortrudt skiftet. Det var det helt rigtige at gøre, selv om min tid her i Frederikshavn var helt fantastisk. jeg er glad for, at jeg fik chancen her, efter jeg blev cuttet i Herning, fortæller Frederik Andersen og fortsætter:
- Svensk ishockey er meget anderledes, og Frölunda er en rigtig stor svensk klub med store gode traditioner. Jeg snakkede inden skiftet med andre danskere, som også har været i klubben, og de havde kun positive ting at sige, så på den måde var der ingen tvivl mht. skiftet. Det er selvfølgelig et stort spring, og beslutningen blev taget rimelig hurtigt, så jeg ventede ikke på, at der f.eks. kom andre muligheder, forklarer Frederik Andersen.
Han har nogenlunde samme oplevelse, som Højbjerg-tvillingerne for nylig gav udtryk for på Kanal Frederikshavn. Nemlig at svensk ishockey gør meget mere i forskellige systemer, opsætninger samt en helt anden struktur:
- Det er meget anderledes i Eliteserien. Det går selvfølgelig en del hurtigere, og niveauet er bare generelt højere. Det stiller selvfølgelig også krav til mig som keeper, men samtidig så er mine backs jo selvfølgelig også på højere niveau, end hvad jeg er vant til. Så det hele følges lidt ad, men der skal trænes hårdt hver dag. Det er rigtigt fedt at være en del af, fortæller Frederik Andersen og fortsætter:
- Derudover har vi også målmandstræner tilknyttet holdet, hvilket jeg aldrig har prøvet før. Det betyder, at vi nogle gange har træninger kun med os keepere på isen, enten før eller efter vi træner med de andre. Her taler vi meget om små detaljer i spillet, og vores trænere hjælper os til at vælge vores stil hver især. De prøver ikke at få os til at gå i en bestemt retning mht. vores eget spil. De stiller de forskellige muligheder op for os, og går rigtig meget i dybden med de forskellige detaljer vi skal være opmærksomme på. Det er meget anderledes, end hvad jeg hidtil har prøvet, men det er rigtig fedt at være med til, og jeg føler selv, at jeg udvikler mig, forklarer Frederik Andersen.
Hvis det går Frederik Andersen, som de mange andre danskere, der har været forbi Frölunda, f.eks. Lars Eller og Philip Larsen, så er vejen til NHL banet. Hvilket den egentlig allerede lidt er for Frederik Andersen. Han blev nemlig i juni 2010 valgt i det nordamerikanske draft-system af Carolina Hurricanes, hvilket giver dem muligheden for at hente Frederik Andersen til NHL. I såfald vil Frederik blive den første danske keeper i verdens største ishockeyliga. Den nordamerikanske ishockeyklub har af og til agenter i Sverige for at følge den danske landsholdskeeper på tæt hold. Vi spurgte Frederik om, hvor tæt han er på, at de ringer fra USA og beder ham komme til North Carolina:
- Det ved jeg faktisk ikke. Jeg ved kun, at de har nogen ovre for at se mine kampe osv. Men jeg har ikke snakket med dem eller sådan noget, men det går vel forhåbentlig den rigtige vej. Lige nu fokuserer jeg faktisk kun på at gøre mit bedste for Frölunda – og så må vi se, hvad der sker.









































