Gå til hoved-indhold
06. juli 2011 - kl. 15.07

Frederik byder Bilka velkommen i Fr.havn

  • 1 af 2
    FOTO: Claus Højbjerg
  • 2 af 2
Af: Claus Højbjerg

Bilka er på vej med et nyt varehus i Vendsyssel. Det er endnu ikke

bestemt, hvor det skal ligge, men både Hjørring og Frederikshavn er i

spil.

Handels- og virksomhedsforeningen Frederik vender tommelfingeren op ved udsigten til et Bilka varehus i Frederikshavn.
 
- I Frederiks bestyrelse er meget positive overfor idéen. Det vil smitte af på handlen i andre forretninger i byen, men det kræver, at det nye varehus kommer til at ligge tæt på midtbyen. Og her mener jeg i gå-afstand til gågaden. Et skrækscenarie vil være, at det kommer til at ligge 5 kilometer uden for byen. Så vil det trække al handel ud af midtbyen, sådan som vi lige nu ser, der sker i Hjørring, siger formanden for Frederik, Erik Sørensen.

Erhvervsdirektør Niels Christensen er også begejstret for udsigten til erhvervsudvikling og nye arbejdspladser i Frederikshavn.

- Vi griber enhver stafet med potentiale, og det har et Bilka varehus i Frederikshavn. Med et stort varehus vil vi kunne trække mennesker til byen fra et langt større opland, end vi gør i dag. Det vil give en positiv afsmitning på alle butikker i vores område.

Det nye Bilka vil skabe omkring 500 nye arbejdspladser i Frederikshavn.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...