Kristina Friis: - Borgmester Lars Møller (foto) støtter op om Pauls Roderi. Den ene rod er være end den anden.
"Bliv færdig, så vi kan høre os selv i radioen". Sådan udtaler borgmesteren sig inden afstemningen, der berører mere end 800 børn samt en stor kommunal personalegruppe.
Der er en årsag til, at de kvalificerede medarbejder, der for en kort periode kommer til Frederiskhavn Kommune for at få erfaring inden for deres fag, for så efter et par års rutine flytter tilbage til storbyen. Der er en grund til, at disse mennesker faktisk kalder dette udkantsdanmark den RÅDNE BANAN, og vi er toppen af denne rådne banan.
Det skyldes bl.a., at der her i Frederikshavn Kommune sidder 16 utroværdige mennesker, som ikke ønsker at lytte til de mennesker, børn, lærer og pædagoger, der faktisk betaler skat i denne kommune.
At have en formand for Børne- og Ungdomsudvalget, Raul Rode Andersen, der er SF'er, og resten af hans partikammerater er så useriøse i en sag, der berører en af kommunens største skoler, en af kommunens billigste skoler, en af kommunens mest velfungerende skoler - den skole, der skal være den blivende skole i Nordbyen, den skole der ingen renoveringsomkostninger er ved! Den skal nu splittes op på rekordtid. Lærere, elever, forældre, pædagoger og ikke mindst ledelsen skal få en ny skole op at stå til 1. juni, hvor 76 nye 0. klasseselever skal starte - uanstændigt er efter min mening et alt for pænt ord at bruge i denne situation.
Paul Rode står i sin taletid og snakker om useriøse indlæg fra forældre. Han løber med sladder om, hvad andre har sagt til et åbent hus arrangement. Hvor seriøst og politisk er det i denne debat! Paul Rode, var du selv til det åbent hus arrangement? Så synes jeg faktisk, at du skal udtale dig om noget du ved noget om, men det er nok der, problemet ligger.
Jeg var faktisk til det åbent hus arrangement. Jeg hørte eller så på intet tidpunkt nogle være agressive, men når selv lærerne på skolen ikke er klar over, at der faktisk skal være op til 28 elever i klasserne, så kan man da som forældre kun ryste på hovedet.
Men så fik jeg da svar på et af mine andre læserbrev i denne debat. Ja, borgmester Lars Møller støtter op om Pauls Roderi. Den ene rod er være end den anden - tænk at være så illoyal overfor sine vælgere, bare fordi der ikke var nogen, der ville have dig som borgmester. Resten af SF her i Frederikshavn må virkelig have en dårlig smag i munden.
Borgmester Lars Møller, så fandt vi så ud af, at heller ikke du kan holde dit ord, for ved sidste byrådsmøde sagde du: Der er ingen børn, der bliver sendt op til noget, der ikke er godkendt!
Der er ingen myndigheder, der har godkendt den væsentlige forandring, der sker på Abildgård allerede 1. juni, hvor der tilføres op til 76 nye elever. Det bliver så med påbud om at få tingene udbedret, hvilket medfører, at skal bruges rigtig mange penge, mine skattekroner - en omkostningstung post, som der stå i den uvildige rapport - man tvivler på, der faktisk er nogen af de pågældende, der har læst den!
Nååååååå………. Som om det måske ville være gået meget bedre under den arrogante ”Kong Erik”.
Husker med sorg da man i sin tid slagtede Volstrup Skole til ingen verdens nytte - men det var jo også
”bare ude i provinsen blandt pøblen”. Nu gennemfører man så en skolereform i Hovedstaden i kommunen og straks hyler alle i kor.
Hvorfor skulle i have det nemmere end os andre kan man jo passende spørge sig selv ?
Informationer til denne nyhed
Læst:
1613 gang(e)
Bedøm:
Afgiver din stemme
Rating: 4.4 af 5 fra 14 stemmer.
Klik på antallet af stjerne for at stemme
Husker med sorg da man i sin tid slagtede Volstrup Skole til ingen verdens nytte - men det var jo også
”bare ude i provinsen blandt pøblen”. Nu gennemfører man så en skolereform i Hovedstaden i kommunen og straks hyler alle i kor.
Hvorfor skulle i have det nemmere end os andre kan man jo passende spørge sig selv ?